Kongres przyjął ustawę o pomocy dla migrantów. Trump: wszyscy wykonali znakomitą pracę

Świat


Izba Reprezentantów USA przyjęła w czwartek w trybie pilnym przygotowaną i zatwierdzoną wcześniej przez Senat ustawę o nadzwyczajnej pomocy dla agencji federalnych zajmujących się migrantami na granicy z Meksykiem, która przeznacza na ten cel 4,6 mld dolarów.

Izba Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna, przyjęła ustawę stosunkiem głosów 305 do 102.

Była to druga ustawa przyjęta w tym tygodniu przez Izbę. Na początku tygodnia kongresmeni uchwalili swoją, znacznie szerszą wersję tej ustawy, przewidującą m.in. wprowadzenie standardów opieki zdrowotnej i wyżywienia dla migrantów przetrzymywanych w obozach przejściowych oraz systemu kontroli agencji federalnych zajmujących się migrantami.

Ustawę uchwaloną przez Izbę Reprezentantów skrytykował, grożąc wetem, prezydent Donald Trump. Odrzucił ją też kontrolowany przez republikanów Senat, który przygotował i przegłosował w środę własną wersję ustawy.

Trudna sytuacja migrantów na granicy

Izba Reprezentantów przyjęła pierwszą wersję ustawy po serii bulwersujących relacji mediów z granicy, które donosiły o złych warunkach panujących w obozach, w tym ich przeludnieniu. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dzieci, które często przymusowo oddziela się od rodziców.

Opinię publiczną zbulwersowało zdjęcie migranta i jego małej córki, którzy utonęli w wodach granicznej rzeki Rio Grande.

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi próbowała jeszcze przeforsować pewne zmiany, ale w końcu, pod presją sytuacji, ustąpiła. W liście do swych partyjnych kolegów, z których część poparła ustawę w wersji senackiej, wyjaśniła, że teraz najważniejsze jest by migranci na granicy z Meksykiem jak najszybciej otrzymali pomoc.

"Wszyscy wykonali znakomitą pracę" - pochwalił kongresmenów na Twitterze Donald Trump, który - jak się oczekuje - podpisze ustawę.

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: