Takie pociski mają być w Polsce. Udany test tarczy antyrakietowej

Świat

MDAATest pocisku amerykańskiej tarczy antyrakietowej się powiódł

W bazie wojskowej USA na Hawajach przeprowadzono w czwartek pomyślny test rakietowego pocisku antybalistycznego typu SM-3, który będzie wykorzystywany w ramach tarczy antyrakietowej mającej powstać do końca tego roku w Rumunii oraz do 2018 roku w Polsce.

Przedstawiciel koncernu zbrojeniowego Raytheon Company, który jest światowym potentatem w produkcji uzbrojenia, ocenił, że kolejny pomyślny test pocisku antybalistycznego SM-3 jest gwarancją, że zlokalizowana na lądzie część amerykańskiego "Systemu Bojowego Egida" (Aegis Combat System), tzw. "Egida Wybrzeże", zyska zdolność operacyjną zgodnie z planem i będzie uruchomiona jeszcze w tym roku w Rumunii, a w 2018 roku również w bazie Rędzikowo w Polsce.

Tarcza w Europie

Rzecznik Agencji Obrony Antybalistycznej, która w ramach Departamentu Obrony USA, odpowiada za amerykański program tzw. tarczy antyrakietowej, poinformował ze swej strony, że test polegał na wystrzeleniu przez wojskowy samolot transportowy C-17 "celu" imitującego rakietę średniego zasięgu, który został następnie unieszkodliwiony przy użyciu wystrzelonego z wybrzeża interceptora SM-3, który jest przechwytującym rakietowym pociskiem antybalistycznym nowej generacji.

Próba została przeprowadzona w amerykańskiej bazie wojskowej zlokalizowanej na należącej do archipelagu hawajskiego wyspie Kauai na Oceanie Spokojnym.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem system ma być wzbogacony o radary rozlokowane w Europie Południowej. W następnej fazie USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDAA

Tagi:
Raporty: