USA uczciły Sendlerową

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Pamięć Sendlerowej została uczczona przez Kongres

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę rezolucję upamiętniającą postać Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ponad 2000 dzieci żydowskich.

- Chcemy przypomnieć Ameryce i światu nie tylko o strasznych okrucieństwach Holocaustu ale również o tym jak wiele dobrego może zrobić jedna osoba - oświadczyli amerykańscy kongresmani. Uchwalona w środę rezolucja stwierdza też m.in., że Izba Reprezentantów składa hołd dziedzictwu jej odwagi, bezinteresowności i nadziei oraz składa kondolencje rodzinie z powodu jej odejścia.

Irena Sendlerowa była działaczką Żegoty, komórki Armii Krajowej odpowiedzialnej za pomoc Żydom w czasie wojny. Z narażeniem życia, współpracując z innymi, zorganizowała wywiezienie z warszawskiego getta dzieci żydowskich. Po aresztowaniu przez gestapo była torturowana, ale udało się jej wydostać z więzienia i przeżyć wojnę.

Zmarła w tym roku w wieku 98 lat.

Sprawiedliwa wśród narodów

W 1965 r. pani Sendlerowa została uznana przez Instytut Yad Vashem w Izraelu za jedną ze "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W 2006 r. była nominowana do pokojowej Nagrody Nobla. Została też uhonorowana Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. Zmarła w tym roku w wieku 98 lat.

Przyjętą jednogłośnie rezolucję zgłosiła reprezentująca stan Illinois Jan Schackowsky. Pod dokumentem podpisało się 66 innych kongresmanów z obu partii.

Jak poinformowała ambasada RP w Waszyngtonie, projekt podobnej rezolucji zgłosił w Senacie Barack Obama, kandydat Demokratów na prezydenta USA.

Źródło: PAP, tvn24.pl