Turcja wzywa Biały Dom w sprawie kupna myśliwców F-16

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Amerykańskie myśliwce F-16
Amerykańskie myśliwce F-16DVIDSHUB
wideo 2/4
DVIDSHUBAmerykańskie myśliwce F-16

Turcja zaapelowała do administracji prezydenta USA Joe Bidena o podjęcie zdecydowanych działań w kwestii sprzedaży Turcji myśliwców F-16 i przekonania amerykańskiego Kongresu do wycofania sprzeciwu wobec tego projektu, którego wartość wynosi 20 miliardów dolarów.

Przebywający w Waszyngtonie turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem powiedział, że "ważne jest teraz, czy administracja będzie zdecydowana, czy nie". - Jeśli wykaże zdecydowane stanowisko przeciwko jakimkolwiek krokom uniemożliwiającym zawarcie umowy, problem zostanie rozwiązany - oświadczył.

F-16EvrenKalinbacak / Shutterstock

Administracja Joe Bidena wyraziła poparcie dla sprzedaży myśliwców Ankarze pomimo sprzeciwu Kongresu w związku z problematyczną sytuacją w zakresie praw człowieka w Turcji i jej polityką w Syrii. Najbardziej krytyczne wobec umowy stanowisko w Kongresie wyrażał demokratyczny senator Bob Menendez, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

- Administracja nie powinna zmarnować tak ważnej umowy między dwoma sojusznikami tylko dlatego, że jedna osoba lub kilka osób ją blokuje - mówił w Waszyngtonie Cavusoglu.

"Potrzebujemy zapewnień, że wszystkie nasze obawy zostaną rozwiane"

Niezadowolenie w Kongresie wywołuje także odmowa Ankary ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, co także ma duży wpływ na stanowisko wobec sprzedaży Turcji amerykańskich myśliwców.

- Powtarzające się ataki (prezydenta Turcji Recepa Tayyipa) Erdogana na naszych kurdyjskich sojuszników w Syrii i dalsze przymilanie się do Rosji, w tym opóźnianie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO, pozostają poważnymi powodami do niepokoju – argumentował demokratyczny senator Chris Van Hollen.

- Aby Turcja mogła otrzymać F-16, potrzebujemy zapewnień, że te wszystkie nasze obawy zostaną rozwiane – przekonywał.

Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z Władimirem Putinem. Zdjęcie archiwalneMurat Kula/Anadolu Agency via Getty Images

Odpowiadając na te argumenty, Cavusoglu powiedział, że poinformował Blinkena, iż wycofanie przez Turcję sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO nie powinno być warunkiem wstępnym sprzedaży F-16.

Jego zdaniem zgoda Ankary na kandydaturę krajów nordyckich nie została przedstawiona przez Waszyngton jako warunek wstępny sprzedaży F-16, jednak strona amerykańska dała jasno do zrozumienia, że złagodzenie oporu wobec przejęcia Szwecji i Finlandii do NATO zostałoby pozytywnie ocenione przez Kongres.

Zaślepka materiału TVN24GO
Sojusznika uważają za większe zagrożenie niż Rosję. "To osłabia NATO"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EvrenKalinbacak / Shutterstock

Pozostałe wiadomości