Świat

Strzelanina w Kalifornii. Chciał "zabić jak najwięcej białych"

Świat


Uzbrojony mężczyzna zastrzelił trzy osoby w centrum kalifornijskiego miasta Fresno. Według policji wykazywał on niechęć do osób białych i rządu. Przed aresztowaniem miał krzyczeć: "Allahu Akbar".

Podejrzany, zidentyfikowany jako 39-letni Kori Ali Muhammad, był także poszukiwany w związku z zeszłotygodniowym śmiertelnym postrzeleniem nieuzbrojonego ochroniarza w miejscowym Motelu 6.

"Zabić jak najwięcej białych"

Lokalna gazeta "Fresno Bee" podaje,że mężczyzna znany był służbom śledczym pod kilkoma nazwiskami: Kori McWallace, Kori Taylor, Cory Allen and Cory Allen Muhammad.

Ta sama gazeta, powołując się na akta sądowe zwraca uwagę, że w 2006 roku mężczyzna był podejrzewany o handel kokainą i nielegalne posiadanie broni. Zdiagnozowano u niego psychozę ze znacznym stopniem paranoi.

Według dziennika wcześniej wyrażał on na portalach społecznościowych nienawiść wobec białych i rządu USA.

Agencja Reutera informuje, że mężczyzna oddał 16 strzałów w niecałą minutę w czterech miejscach w centrum Fresno około godziny 10:45 czasu lokalnego, zanim został zatrzymany przez policję.

Lokalna policja informuje, że zachowanie mężczyzny wskazuje na pewne motywy zbrodni, jednak nie można ich sformułować ostatecznie jednoznacznie. Policja zaprzecza, że był to atak terrorystyczny.

Jerry Dyer, szef miejscowej policji stwierdził, że brana jest pod uwagę możliwość zabójstwa na tle rasowym. Dyer powiedział, że Muhammad wiedząc, że jest poszukiwany, "chciał zabić jak najwięcej białych ludzi, zanim trafi za kratki".

Fresno znajduje się około 270 km na południowy wschód od San Francisco.

Autor: tmw/gry / Źródło: Reuters, Fresno Bee