Z Departamentu Stanu do ONZ. Heather Nauert mianowana ambasadorem USA

TVN24


Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert została mianowana w czwartek przez prezydenta Donalda Trumpa ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Zastąpi Nikki Haley, która w październiku ogłosiła, że zrezygnuje z tego stanowiska pod koniec roku.

Heather Nauert została rzeczniczką Departamentu Stanu w kwietniu 2017 roku, kiedy funkcję sekretarza stanu pełnił Rex Tillerson, były szef giganta petrochemicznego ExxonMobil. Po zwolnieniu Tillersona przez prezydenta Donalda Trumpa pozostała na stanowisku. Sekretarzem stanu 26 kwietnia został Mike Pompeo, były dyrektor CIA.

Wcześniej Nauert była korespondentką Fox News Channel, bez doświadczenia w działalności politycznej. Od marca do października tego roku sprawowała także funkcję podsekretarza stanu ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych.

Jest absolwentką renomowanego, uważanego za jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych, Wydziału Dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Niespodziewana rezygnacja Haley

Nikki Haley, była gubernator stanu Karolina Południowa, a od 2017 roku ambasador USA przy ONZ, na początku października niespodziewanie poinformowała, że zamierza po 18 miesiącach zrezygnować z tej funkcji, aby "zająć się sprawami prywatnymi".

Niektórzy z komentatorów tłumaczyli decyzję Haley jej walką o wpływ na kształtowanie amerykańskiej polityki zagranicznej z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem i z sekretarzem stanu Mike'iem Pompeo.

Autor: ft / Źródło: PAP