TVN24 | Świat

Handel i migracja na "szczycie trzech amigos"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Kwestie handlu i migracji to tematy, które na szczycie w Waszyngtonie poruszali prezydenci Stanów Zjednoczonych i Meksyku - Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador - oraz premier Kanady Justin Trudeau. Czwartkowy Szczyt Przywódców Ameryki Północnej był pierwszym takim spotkaniem od pięciu lat. 

Czwartkowy szczyt w Waszyngtonie, nazywany "szczytem trzech amigos", był pierwszym takim spotkaniem od 2016 roku, kiedy zorganizowała go Kanada. Był też pierwszym szczytem przywódców państw Ameryki Północnej, podczas którego nie zorganizowano wspólnej konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według Białego Domu, głównym tematem rozmów były sprawy gospodarcze i rozwój współpracy handlowej w ramach umowy USMCA, która w 2020 roku zastąpiła pakt NAFTA. Liderzy podpisali porozumienie dotyczące dzielenia się nadliczbowymi szczepionkami przeciwko COVID-19 między sobą oraz z szerszym regionem. Priorytetem były też sprawy migracji. Według oficjalnych danych, w minionym roku fiskalnym liczba osób zatrzymanych podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy USA z Meksykiem osiągnęła najwyższy poziom od dekad i wyniosła ponad 1,7 mln.

- Musimy zapewnić, by odbudowa naszych gospodarek była inkluzywna i korzystało z niej całe społeczeństwo, musimy też poradzić sobie z wyzwaniami bezprecedensowej migracji na naszej półkuli – powiedział amerykański prezydent Joe Biden na rozpoczęcie trójstronnego spotkania. Justin Trudeau zapowiedział z kolei zawarcie "światowej klasy umowy handlowej chroniącej prawa pracowników".

Przywódcy państw Ameryki Północnej o migracji

Biały Dom zapowiadał, że przywódcy mają się skupić nie tyle na kwestii samej granicy, co zajęciu się przyczynami stojącymi za kryzysem, m.in. ubóstwem i przemocą w krajach Ameryki Łacińskiej. Wynikiem rozmów było podpisanie szeregu umów oraz zobowiązań m.in. do reformy systemu azylowego, ułatwienia migracji pracownikom sezonowym i wsparcia dla krajów.

Przedmiotem rozmów miały być też plany administracji Bidena, dotyczące przyznania ulg podatkowych w wysokości 12,5 tys. dolarów dla konsumentów nabywających samochody elektryczne, produkowane w USA. Propozycje te zawarte w debatowanym przez Kongres projekcie ustawy były krytykowane przez premiera Trudeau jako protekcjonistyczne i niezgodne z umową USMCA. Z tego samego względu budziły też kontrowersje w Meksyku.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP