Szczyt NATO w Brukseli. Sullivan: podejmiemy kroki, by przygotować długoterminowy plan dla wschodniej flanki

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w Brukseli podczas nadzwyczajnego szczytu NATO spotka się z przywódcami państw NATO, Unii Europejskiej i G7 - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczyć będzie w szczycie w formie online. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w środę, że USA wyznaczą zadanie instytucjom Sojuszu, by przygotować długoterminowy plan rozmieszczenia sił na wschodniej flance. Jak dodał, struktura sił musi odpowiedzieć na nową rzeczywistość w regionie.

Prezydent USA Joe Biden wylądował w środę wieczorem w Brukseli, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami NATO, UE i państw G7 podczas rozmów poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę. Amerykański przywódca weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, zaplanowanym wcześniej szczycie UE i spotkaniu G7, by omówić kroki na rzecz odstraszania Rosji i obrony w odpowiedzi na atak sił rosyjskich na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Podczas czwartkowych szczytów brytyjski premier Boris Johnson ogłosi z kolei przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tysięcy pocisków, a także 25 milionów funtów wsparcia finansowego dla ukraińskich sił zbrojnych - poinformowało w środę wieczorem jego biuro.

Daria Zariwna, doradca szefa kancelarii ukraińskiego przywódcy, powiedziała, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem łącza wideo weźmie udział w czwartkowym szczycie NATO. Dodała, że w czwartek Zełenski połączy się także ze szwedzkim parlamentem. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w środę wieczorem, że nie spodziewa się przełomu podczas czwartkowego szczytu NATO - podała agencja Ukrinform.

Jake Sullivan przed szczytem NATO w Brukseli

Podczas briefingu na pokładzie Air Force One w drodze do Brukseli doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że owocem szczytu będzie wyznaczenie zadania "militarnym i politycznym instrumentom NATO opracowania długoterminowego planu" rozmieszczenia sił potrzebnych do obrony wschodniej flanki. Plan ten ma zostać formalnie zatwierdzony na czerwcowym szczycie Sojuszu w Madrycie.

Według CNN, prezydent Joe Biden otrzymał od Pentagonu listę opcji wzmocnienia obecności USA na wschodniej flance NATO, którą może ogłosić podczas podróży do Europy. Sullivan stwierdził, że podczas spotkania liderów państw Sojuszu dyskusje będą dotyczyć doraźnego wzmocnienia południowej części wschodniej flanki.

USA nie planują wysyłania wojska na Ukrainę

Odnosząc się do polskiej propozycji NATO-wskiej misji pokojowej na Ukrainie, Sullivan przyznał, że ani on, ani prezydent Joe Biden nie zna jej szczegółów i zamierza się z nimi zapoznać podczas rozmów w Brukseli i w Polsce. Zaznaczył jednak, że w dalszym ciągu USA nie planują wysłania własnych wojsk na Ukrainę, "by walczyć z rosyjskimi żołnierzami".

Sullivan poinformował też, że w czwartek po spotkaniu przywódców G7 władze USA rozszerzą listę Rosjan i instytucji objętych sankcjami, zaś podczas szczytu UE z udziałem Bidena omówione będą kwestie pomocy humanitarnej oraz niezależności energetycznej. Dodał, że USA sprawdzają możliwości zwiększenia eksportu amerykańskiego gazu LNG do Europy.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  NATO

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości