TVN24 | Świat

Szczepienia na koronawirusa. Badanie: u niezaszczepionych ryzyko śmierci większe 11 razy, ryzyko hospitalizacji 10 razy

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, CBS News

U osób niezaszczepionych przeciw koronawirusowi występuje 11 razy większe ryzyko śmierci w przypadku COVID-19 - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Płynie z nich także drugi wniosek: u niezaszczepionych ryzyko hospitalizacji jest dziesięciokrotnie wyższe niż u osób, które przyjęły szczepionkę.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowały wyniki swoich badań w piątek. Zostały one też ogłoszone tego dnia podczas konferencji prasowej zespołu ds. COVID-19 w Białym Domu. Obejmują okres między 4 kwietnia a 17 lipca w 13 stanach i terytoriach Stanów Zjednoczonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W tym czasie w pełni zaszczepione osoby stanowiły około 8 procent z niemal 38 tysięcy hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 i około 18 procent wszystkich przypadków notowanych zakażeń koronawirusem. Wśród ujętych w badaniu ofiar śmiertelnych pandemii 616 z 6748 (około 9 procent) to osoby w pełni zaszczepione.

Z badań wynika, że ryzyko śmierci w związku z COVID-19 jest 11 razy wyższe u osób niezaszczepionych niż u zaszczepionych, zaś ryzyko hospitalizacji jest 10-krotnie wyższe u niezaszczepionych. - Szczepienie działa i ochroni nas przed poważnymi komplikacjami COVID-19 - podsumowała szefowa CDC Rochelle Walensky.

Porównanie szczepionek Moderny, Pfizera i J & J

CDC opublikowało też w piątek dwa inne badania na temat skuteczności szczepionek przeciw koronawirusowi, oba dochodzące do podobnych konkluzji. Wskazują, że najskuteczniejszą szczepionką dostępną w USA jest preparat Moderny. Jego skuteczność oszacowano w obydwu badaniach na ponad 90 procent. Skuteczność szczepionki BioNTech/Pfizer oceniono na 80 i 83 procent, zaś Johnson & Johnson - na 60 procent. Oba badania przeprowadzono w czasie, gdy dominującym wariantem koronawirusa była Delta.

Dane wskazują też, że szczepionki mRNA (Moderny i Pfizera/BioNTechu) mają wyższą skuteczność wśród osób przed 65. rokiem życia (95 procent) niż u starszych (80 procent). Ich działanie nie osłabło po 90 dniach.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, CBS News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: