Moment ataku w kościele nagrała kamera. Napastnik "zastrzelony przez parafian"

Świat

Aktualizacja:

Mężczyzna, który otworzył ogień podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele w miasteczku White Settlement w Teksasie, nie żyje - poinformowała miejscowa policja. Napastnika zastrzelili pracownicy ochrony kościoła. W strzelaninie zginęły dwie osoby, jedna walczy o życie w szpitalu. - Widzisz, jak życie przebiega ci przed oczami. Martwiłam się o moje dziecko - powiedziała jedna z kobiet, świadek ataku.

Do strzelaniny doszło w niedzielę przed południem w czasie nabożeństwa w kościele West Freeway Church of Christ w miasteczku White Settlement. Moment ataku nagrała kamera zainstalowana wewnątrz świątyni.

- Bandyta został zastrzelony przez dwóch parafian, którzy mieli przy sobie broń - powiedział szef miejscowej policji J.P. Bevering.

Lokalna straż pożarna przekazała, że trzy osoby, w tym napastnik, zostały następnie przewiezione do szpitala w stanie krytycznym.

Ofiara i napastnik zmarli w trakcie transportu, drugą z ofiar udało się skutecznie reanimować - przekazała Macara Trusty, rzeczniczka miejscowego pogotowia ratunkowego.

Dodała, że dwie inne osoby w tym ataku odniosły niewielkie rany.

"Widzisz, jak życie przebiega ci przed oczami"

- Miejsca kultu mają być święte - oświadczył gubernator stanu Teksas Greg Abbott. - Jestem wdzięczny członkom tego kościoła, że błyskawicznie podjęli decyzję o zabiciu napastnika, dzięki czemu udało się uniknąć większego rozlewu krwi - dodał.

Szef Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu Jeff Williams zwrócił uwagę na dwóch pracowników ochrony kościoła, którzy - jak podkreślił - uratowali życie wielu ludziom. - Kościół ma swoją własną dobrze wyszkoloną ochronę. To właśnie ci strażnicy są bohaterami. Siedzieli w ławkach, a w chwili ataku zareagowali i bez wątpienia uratowali życie pozostałym 242 parafianom - powiedział.

- Widzisz, jak życie przebiega ci przed oczami. Martwiłam się o moje dziecko - powiedziała stacji CBS Isabel Arreola, świadek zdarzenia.

Do kościołów w Teksasie można wchodzić z bronią

Nie wiadomo, jaki był motyw działania napastnika. Śledztwo prowadzi FBI.

Nie ujawniono na razie tożsamości ofiar ani napastnika. Lokalna policja nie odpowiedziała też na pytania Associated Press dotyczące wszczętego dochodzenia.

We wrześniu w Teksasie weszła w życie ustawa, która zezwala na wnoszenie broni do "kościołów, synagog i innych świątyń".

Do strzelaniny doszło w kościele West Freeway Church of ChristGoogle Maps

White Settlement to liczące 17 tysięcy mieszkańców miasteczko na przedmieściach Fort Worth w Teksasie.

White Settlement w USAGoogle Maps
Strzelaniny w Stanach ZjednoczonychPAP

Autor: ads,lukl, akw//now / Źródło: PAP, Reuters, CNN