Czterech z pięciu współpracowników Trumpa już nie ma. Doradca prezydenta zwolniony

TVN24


Strategiczny doradca prezydenta Donalda Trumpa Steve Bannon odchodzi ze stanowiska - poinformowała w piątek rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders. Ujawniła, że szef kancelarii prezydenta John Kelly i Bannon uzgodnili, że piątek jest jego ostatnim dniem pracy w Białym Domu.

Steve Bannon od 20 stycznia 2017 pełnił funkcję doradcy strategicznego w Białym Domu. Przed objęciem stanowiska był dyrektorem wykonawczym prawicowej stacji telewizyjnej Breitbart News Network. W ostatnich dniach wokół jego osoby wybuchły kontrowersje, a media domagały się jego zwolnienia.

Krytycy doradcy obarczają go odpowiedzialnością za spóźnione potępienie przez prezydenta wystąpień ekstremistów w Charlottesville, gdzie 12 sierpnia tego roku doszło do demonstracji białych nacjonalistów. W zamieszkach zginęła 32-letnia kobieta, a 19 osób zostało rannych. Trump w pierwszej reakcji na wydarzenia w Charlottesville potępił w sobotę "przejawy nienawiści, bigoterii i przemocy z wielu stron".

Oświadczenie to zostało powszechnie skrytykowanie, w tym m.in. przez redakcję konserwatywnego czasopisma "National Review". Oświadczenie to opisano jako "niewystarczające i ambiwalentne". Bannon - jak utrzymuje dziennik "New York Times" - miał rzekomo przekonać prezydenta do złagodzenia swojej reakcji na wydarzenia w Charlottesville, aby nie antagonizować białych nacjonalistów, którzy stanowią istotny element elektoratu Trumpa.

Pozostał tylko Pence

W gabinecie Donalda Trumpa dochodzi ostatnio do roszad.

Na zamieszczonym poniżej zdjęciu widnieją byli już współpracownicy Donalda Trumpa. Tylko wiceprezydent USA Mike Pence nadal pełni swoją funkcję.

Fotografię wykonano 28 stycznia 2017 roku podczas rozmowy telefonicznej pomiędzy Donaldem Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

1. Reince Priebus - były szef personelu Białego Domu. Został zwolniony za dopuszczenie do przecieków do prasy.

Czterech z pięciu współpracowników Trumpa już nie ma
| Drew Angerer/Getty Images

2. Steve Bannon - były doradca strategiczny. Zdymisjonowany po kontrowersyjnych wydarzeniach w Charlottesville.

3. Sean Spicer - były rzecznik Białego Domu. Spicer podał się do dymisji po powołaniu Anthony’ego Scaramucciego na dyrektora ds. informacji Białego Domu.

4. Michael Flynn - były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. Podał się do dymisji w związku z kontrowersjami, jakie wywołały jego kontakty z przedstawicielami Rosji przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa.

Autor: arw/sk / Źródło: PAP, Reuters, BBC, TVN24