Skazani na śmierć bracia wyszli z więzienia po 31 latach. Otrzymają wysokie odszkodowanie

Źródło:
PAP
McCollum i Brown zostali niesłusznie skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w 1983 roku w Red Springs w hrabstwie Robeson
McCollum i Brown zostali niesłusznie skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w 1983 roku w Red Springs w hrabstwie Robeson
Google Maps
McCollum i Brown zostali niesłusznie skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w 1983 roku w Red Springs w hrabstwie RobesonGoogle Maps

75 milionów dolarów przyznał sąd w Karolinie Północnej dwóm czarnoskórym, niepełnosprawnym intelektualnie przyrodnim braciom. Henry McCollum i Leon Brown spędzili 31 lat w więzieniu po tym, jak zostali niesłusznie skazani na karę śmierci za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki. - Zostali ewidentnie i potwornie pokrzywdzeni - powiedział ich adwokat.

Ośmioosobowa ława przysięgłych w piątek zdecydowała, że Henry McCollum i Leon Brown powinni otrzymać po 31 milionów dolarów odszkodowania, jeden milion za każdy rok spędzony w więzieniu - podał dziennik "The News & Observer". Przyznano im również łącznie 13 milionów dolarów rekompensaty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Ława przysięgłych, która wysłuchała wszystkich dowodów, w tym tych ukrywanych, uznała Henry'ego i Leona za niewinnych, a także, że zostali oni ewidentnie i potwornie pokrzywdzeni - powiedział po rozprawie adwokat Elliot Abrams, członek zespołu prawnego braci. Jak dodał, ława przysięgłych oceniła, że "zrobiła wszystko, co może zrobić prawo, aby to naprawić".

Opuścili więzienie po 31 latach

Obaj zostali zwolnieni z więzienia w 2014 roku po tym, gdy dowody testu DNA wskazujące na rzeczywistego mordercę doprowadziły do ich uniewinnienia. Byli nastolatkami, gdy zostali oskarżeni o zbrodnię, która wydarzyła się w Red Springs w hrabstwie Robeson w 1983 roku. Odpowiadali za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki.

Obrońcy braci powiedzieli, że byli to wówczas przestraszeni nastolatkowie, przesłuchiwani przez policję i zmuszeni do przyznania się. McCollum miał wtedy 19 lat, a Brown 15. Obaj na podstawie fałszywych dowodów zostali uznani za winnych i skazani na karę śmierci.

"Mam swoją wolność"

McCollum spędził większość swoich 31 lat w celi śmierci, stając się najdłużej czekającym na jej wykonanie w Karolinie Północnej. Brownowi - który według doniesień gazety cierpi na schorzenia psychiczne związane z pobytem w więzieniu i wymaga opieki w pełnym wymiarze godzin - wyrok z czasem został zmieniony na dożywocie.

- Mam swoją wolność - powiedział McCollum, odnosząc się do decyzji sądu. - Dziś w więzieniu jest jeszcze wielu niewinnych ludzi. I nie zasługują na to, żeby tam być - dodał.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP