Amerykańscy senatorowie chcą nadać Złote Medale Kongresu dyplomatom ratującym Żydów z Holokaustu. W tym Polakom

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Obrady Senatu USA. Wideo archiwalne
Obrady Senatu USA. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveObrady Senatu USA. Wideo archiwalne

Senatorowie w USA zgłosili projekt ustawy przyznające Złote Medale Kongresu 60 dyplomatom zaangażowanym w ratowanie Żydów z Holokaustu. W tym gronie jest pięciu Polaków, większość z tak zwanej grupy Ładosia.

Senator demokratów Tim Kaine i republikanin Bill Hagerty zgłosili projekt ustawy przyznającej Złote Medale Kongresu USA. We wspólnym oświadczeniu wyjaśnili, że projekt ma na celu wyróżnienie "zapomnianych bohaterów" Zagłady i "dyplomatów, którzy podjęli heroiczne działania, by ocalić Żydów uciekających z nazistowskich Niemiec, w tym poprzez wydawanie paszportów i wiz oraz organizowanie ucieczek i schronienia, by ukrywać Żydów przed nazistowskimi władzami".

W gronie 60 osób wymienionych w tekście projektu jest pięciu Polaków: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Stefan Ryniewicz, Juliusz Kuhl i Henryk Sławik. Pierwsi czterej należeli do tzw. grupy Ładosia - grupy polskich dyplomatów z Berna, którzy we współpracy ze środowiskami żydowskimi wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą.

Senatorowie zgłosili projekt ustawy o nadaniu odznaczeń m.in. polskim dyplomatomShutterstock

Sławik był delegatem rządu RP na uchodźstwie, który w podobny sposób pomagał uciekać uchodźcom z Polski do Węgier, w tym Żydom, we współpracy m.in. z Józsefem Antallem.

"Ryzykowali wszystko, by pomagać Żydom"

Wśród innych nazwisk są m.in. szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg czy Japończyk Chiune Sugihara, który pomagał ratować Żydów na Litwie.

- Ci dyplomaci z ponad 20 krajów ryzykowali wszystko, by pomagać Żydom uciec z okupowanej przez nazistów Europy - powiedział Kaine, były kandydat na wiceprezydenta USA.

Hagerty, były ambasador USA w Japonii, stwierdził, że kandydaci do medalu świecili przykładem "w czasie niewyobrażalnej ciemności w świecie i poprzez indywidualne działania nadziei i odwagi, ocalili życie tak wielu ludzi".

Złoty Medal Kongresu to najwyższe cywilne odznaczenie w USA. Pierwszym, który otrzymał medal był, Jerzy Waszyngton w 1776 roku. Jak dotąd przyznano je 173 osobom.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości