Senat zatwierdził nowego najwyższego dowódcę amerykańskiej armii

TVN24


Senat USA zatwierdził w czwartek kandydaturę generała Marka Milleya na przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA. To najwyższe stanowisko w hierarchii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Milley obejmie je z początkiem października.

Za kandydaturą 61-letniego Milleya, weterana wojen w Iraku i Afganistanie, opowiedziało się 89 senatorów. Przeciwko głosował jeden.

Na przesłuchaniu komisji senackiej w tym miesiącu Milley zapewniał, że będzie doradzał Trumpowi niezależnie od presji. Prezydenta USA z Milleyem mają łączyć dobre relacje. Trump mianował go na nowego przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów już w grudniu ubiegłego roku - znacznie wcześniej, niż się spodziewano.

Wcześniej w tym tygodniu - we wtorek - Senat zatwierdził kandydaturę Marka Espera na szefa Pentagonu.

Mark Milley najwyższym dowódcą w USA

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów to z mocy prawa najwyższe stanowisko w hierarchii sił zbrojnych USA, ale nie łączą się z nim żadne operacyjne uprawnienia dowódcze - te są zastrzeżone dla prezydenta, ministra obrony i regionalnych dowództw wojskowych.

Poza przewodniczącym w skład kolegium wchodzą jego wiceprzewodniczący, szef sztabu armii (wojsk lądowych), szef sztabu sił powietrznych, szef operacji morskich i komendant korpusu piechoty morskiej.

Do 1 października 2019 roku przewodniczącym Kolegium pozostanie generał Joseph Dunford.

Autor: ft//now / Źródło: PAP