TVN24 | Świat

Wyrok "zniewagą dla ofiar terroryzmu na całym świecie". Rząd Pakistanu wnosi o rewizję

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał "zniewagą dla ofiar terroryzmu na całym świecie, także w Pakistanie" uniewinnienie przez pakistański sąd terrorysty skazanego w sprawie zabójstwa amerykańskiego dziennikarza. Daniel Pearl został uprowadzony i zamordowany w 2002 roku. W piątek rząd w Islamabadzie złożył do Sądu Najwyższego wniosek o rewizję wyroku. 

O wniosku o rewizję wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Ahmada Saeeda Omara Sheikh, który do tej instytucji skierował rząd Pakistanu, poinformował adwokat rodziny Daniela Pearla. 

Wcześniej nowy szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że władze w Islamabadzie "zrewidują swoje możliwości prawne w celu zapewnienia sprawiedliwości". Zdaniem Antony'ego Blinkena, wyrok pakistańskiego sądu jest "zniewagą dla ofiar terroryzmu na całym świecie, także w Pakistanie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Blinken podkreślił, że Waszyngton jest przygotowany do postawienia w USA zarzutów zabójcy amerykańskiego reportera. Na razie nie wiadomo, czy władze Pakistanu poparłyby te działania i na jakiej podstawie prawnej mogłoby dojść do wydania Sheikha USA - zauważa agencja AP. Jak ocenia, sprawa wydaje się testem tego, w jaki sposób nowa amerykańska administracja będzie sobie radzić z Pakistanem, który jest kluczowym sojusznikiem USA w działaniach w sąsiednim Afganistanie

Pakistańczyk uniewinniony

Sąd Najwyższy Pakistanu zdecydował w czwartek o zwolnieniu z więzienia mężczyzny skazanego w 2002 roku, a później uniewinnionego w sprawie brutalnego zabójstwa amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla.

Sąd odrzucił skargę rodziny Pearla na wyrok uniewinniający mężczyznę - Ahmada Saeeda Omara Sheikha - który zapadł w marcu 2020. Według obrońcy Sheikha z więzienia zwolniono też trzech pozostałych mężczyzn skazanych za udział w porwaniu i ścięciu Pearla.

Sheikh to urodzony w Wielkiej Brytanii Pakistańczyk i znany terrorysta, który początkowo przed sądem nie krył swojego udziału w zbrodni i został w 2002 roku skazany na śmierć. 18 lat później wyrok ten został unieważniony przez sąd w Karaczi, który stwierdził, że choć dowody wskazują na udział mężczyzny w porwaniu dziennikarza, nie dowodzą, że go zamordował.

"Decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości"

"Dzisiejsza decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości, a uwolnienie zabójców zagraża bezpieczeństwu Pakistańczyków i dziennikarzy na całym świecie" - przekazała w oświadczeniu rodzina Pearla, która - jak podkreślił jej prawnik - "jest w kompletnym szoku" po decyzji Sądu Najwyższego Pakistanu.

Daniel Pearl był dziennikarzem "Wall Street Journal" prowadzącym w Pakistanie śledztwo w sprawie powiązań brytyjskiego terrorysty Richarda Reida, skazanego w USA za próbę detonacji w samolocie bomby ukrytej w bucie. Został porwany 23 stycznia 2002 roku i zabity kilka dni później.

Dziennikarz "Wall Street Journal" Daniel Pearl został zamordowany w 2002 rokuWASHINGTON POST/EPA/PAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WASHINGTON POST/EPA/PAP