Świat

Pompeo: jeżeli Iran dokona złego wyboru, Trump odpowie w zdecydowany sposób

Świat


Nasza polityka wobec Iranu polega na ochronie ojczyzny i bezpieczeństwa naszych obywateli - podkreślił we wtorek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Oskarżył Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie i ostrzegł, że jeśli Iran "dokona złego wyboru", prezydent USA odpowie "w sposób zdecydowany i poważny". Powiedział też, że irański generał Kasem Sulejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy zginął w ataku amerykańskiego lotnictwa.

- Iran odmówił dołączenia do regionalnego i międzynarodowego konsensu na rzecz pokoju, a w rzeczywistości pracuje nad tym, by storpedować proces pokojowy, kontynuując globalne wysiłki na rzecz wsparcia tam [w Afganistanie - przyp. red.] grup rebeliantów - powiedział Pompeo.

Sekretarz stanu USA oznajmił też, że jeśli Iran raz jeszcze "dokona złego wyboru, [prezydent Donald - przyp. red.] Trump odpowie tak jak w ubiegłym tygodniu, w sposób zdecydowany i poważny".

- Nasza polityka wobec Iranu polega na ochronie ojczyzny i bezpieczeństwa naszych obywateli - dodał.

- Czy to możliwe, by dżentelmen takiego pokroju, ten wielki dyplomata - Kasem Sulejmani - podróżował do Bagdadu z pomysłem zrealizowania misji pokojowej? (...) Wiemy, że to nieprawda - powiedział Pompeo, odnosząc się do wypowiedzi premiera Iraku Adela Abdula Mahdiego. Mahdi ocenił nazajutrz po zabiciu irańskiego generała, że było ono "politycznym zabójstwem" i podkreślił, że planował spotkać się z Sulejmanim podczas jego wizyty w Bagdadzie.

Pompeo: ewentualne cele wybierzemy zgodnie z prawem międzynarodowym

Pompeo wyjaśnił również, że wszelkie cele w Iranie, które są brane pod uwagę przez USA, będą wybrane zgodnie z prawem międzynarodowym.

Było to nawiązanie do tweetu Trumpa z soboty, kiedy to prezydent USA napisał, że "jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca (odpowiadające liczbie 52 amerykańskich zakładników wziętych w niewolę przez Iran wiele lat temu)". Wśród tych celów mają się znajdować - jak napisał Trump - miejsca "ważne dla Iranu i irańskiej kultury".

....hundreds of Iranian protesters. He was already attacking our Embassy, and preparing for additional hits in other locations. Iran has been nothing but problems for many years. Let this serve as a WARNING that if Iran strikes any Americans, or American assets, we have.....— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 4, 2020

Jak przypomina Reuters, niszczenie miejsc ważnych dla kultury w trakcie działań wojskowych jest uważane za zbrodnię wojenną na mocy prawa międzynarodowego, w tym rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, popartą przez administrację Trumpa w 2017 roku, oraz Konwencję Haską z 1954 roku o ochronie dóbr kultury.

Śmierć generała Sulejmaniego

CZYTAJ WIĘCEJ. ŚMIERĆ GENERAŁA KASEMA SULEJMANIEGO >

Sulejmani, który był uważany za drugą najważniejszą osobę w Iranie po duchowo-politycznym przywódcy kraju ajatollahu Alim Chameneim, i dowódca irackiej proirańskiej milicji Kataib Hezbollah Abu Mahdi al-Muhandis zostali zabici w nocy z czwartku na piątek na lotnisku międzynarodowym w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA przy użyciu dronów.

Potencjał militarny krajów Bliskiego WschoduMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: ft//now//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: