TVN24 | Świat

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji. Blinken zażądał uwolnienia amerykańskich obywateli

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA rozmawiał w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Antony Blinken wezwał szefa rosyjskiej dyplomacji do uwolnienia dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych, przetrzymywanych przez Rosjan. Poruszony został również temat decyzji sądu o umieszczeniu Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej. 

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zażądał od Siergieja Ławrowa uwolnienia byłego żołnierza piechoty morskiej USA Paula Whelana i studenta Uniwersytetu Północnego w Teksasie Trevora Reeda. Pierwszy z nich został skazany w czerwcu 2020 roku na 16 lat łagru za szpiegostwo, a drugi w lipcu 2020 roku na 9 lat kolonii karnej za napad na dwóch policjantów. Obaj nie przyznali się do winy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Sekretarz stanu powtórzył, że prezydent (Joe) Biden jest zdecydowany chronić obywateli amerykańskich i działać stanowczo w obronie interesów Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na rosyjskie działania, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom" - napisał w komunikacie Departamentu Stanu USA jego rzecznik Ned Price.

Skazanie Aleksieja Nawalnego wśród tematów rozmowy

Według komunikatu Blinken i Ławrow rozmawiali także o próbie otrucia i uwięzieniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, o kontroli zbrojeń jądrowych oraz o niedawnym cyberataku na instytucje w USA. Tematem rozmowy były także podejrzenia o rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w zeszłym roku oraz działania militarne Rosji na Ukrainie i w Gruzji.

Szef amerykańskiej dyplomacji, jak podano w komunikacie, odniósł się także do obustronnie uzgodnionego pięcioletniego przedłużenia traktatu Nowy START o redukcji strategicznej broni jądrowej. Mówił także o "potrzebie zawarcia nowych porozumień o ograniczeniu zbrojeń, obejmujących całą rosyjską broń jądrową i rosnące zagrożenie ze strony Chin".

Jak pisze agencja Reuters, MSZ w Moskwie opublikował stanowisko Ławrowa po rozmowie z Blinkenem. Według komunikatu szef rosyjskiej dyplomacji powiedział swojemu rozmówcy, że Rosja jest otwarta na normalizację stosunków z USA, ale gdy poruszono wątek Nawalnego podkreślił, że Moskwa oczekuje poszanowania dla prawa i systemu sądownictwa Rosji.

Autor:ft

Źródło: PAP