TVN24 | Świat

Rodzina George'a Floyda pozywa miasto i czterech policjantów

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Miasto Minneapolis i czterej policjanci zostali pozwani przez pełnomocnika rodziny George'a Floyda, mężczyzny zabitego podczas brutalnej interwencji policji. Prawnik Ben Crump, który reprezentował inne rodziny w głośnych policyjnych zabójstwach, domaga się odszkodowania finansowego.

Pozew został złożony w sądzie okręgowym w Minneapolis. Prawnik, rozmawiając z dziennikarzami, powiedział, że śmierć Floyda była "bezprawna", a przedmiotem procesu będą "prawa obywatelskie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ben Crump, pełnomocnik rodziny George'a FloydaJason Risner/Wikimedia CC BY 4.0

Derek Chauvin, policjant, który klęczał na szyi Floyda, czym przyczynił się do jego śmierci, został aresztowany cztery dni po wydarzeniu. Został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia, ale nie przyznał się do winy. Trzej inni funkcjonariusze, którzy byli na miejscu, J. Alexander Kueng, Thomas Lane i Tou Thao, zostali w tej sprawie oskarżeni o pomoc i podżeganie.

Śmierć Floyda wywołała wielotygodniowe protesty w całych USA. Dewastowane i obalane były pomniki europejskich zdobywców, postaci z czasów kolonialnych i osób posądzanych o rasizm.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jason Risner/Wikimedia CC BY 4.0