USA rezygnują z atomowych pocisków wystrzeliwanych z wody

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters
USA rezygnują z atomowych pocisków wystrzeliwanych z wody
USA rezygnują z atomowych pocisków wystrzeliwanych z wody
Reuters Archive
Reuters ArchiveUSA rezygnują z atomowych pocisków wystrzeliwanych z wody

Stany Zjednoczone, mimo zaleceń niektórych wojskowych, zaprzestaną opracowywania wyposażonych w broń nuklearną pocisków manewrujących wystrzeliwanych z morza - przekazała w czwartek agencja Reutera. Powołała się na dokumenty Pentagonu.

Decyzja o anulowaniu prac nad rakietą manewrującą wystrzeliwaną z okrętów podwodnych może być próbą odpowiedzi prezydenta Joe Bidena na wezwania demokratów apelujących o ograniczenie amerykańskiego arsenału nuklearnego bez konieczności poświęcenia głównych elementów "triady" międzykontynentalnych nuklearnych pocisków balistycznych, bombowców i łodzi podwodnych.

Agencja Reutera zastrzegła, że nie jest jasne, czy Kongres, nad którym władzę mogą przejąć republikanie, będzie chciał wstrzymać program prowadzony od 2018 roku za prezydentury Donalda Trumpa.

Administracja Joe Bidena opublikowała trzy dokumenty, w których określono priorytety wojska na nadchodzące lata - w nich podkreślono, że Waszyngton utrzyma "bardzo wysoko podniesioną poprzeczkę dla zatrudnienia nuklearnego".

USA rezygnują z atomowych pocisków wystrzeliwanych z wodyReuters

Podzielone opinie w sprawie konieczności dalszych prac nad SLCM-N

Urzędnicy stwierdzili, że program wystrzeliwanych z morza pocisków manewrujących (SLCM-N) jest niepotrzebny i zostanie anulowany, ponieważ USA mają już "środki do powstrzymania użycia broni jądrowej".

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział dziennikarzom, że amerykańskie wojsko nie potrzebuje SLCM-N, ponieważ inwentarz nuklearny jest już wystarczający. - Nie sądzę, aby to wysyłało jakąkolwiek wiadomość do Putina. On wie, jakie są nasze możliwości - powiedział.

Innego zdania w sprawie wykorzystania SLCM-N ma czołowy generał USA Mark Milley, który powiedział, że amerykańskiemu wojsku potrzebne są różne opcje.

Agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangi urzędnika resortu obrony USA, przekazała, że program został zlikwidowany, ponieważ nawet gdyby był w pełni finansowany, pociski nie byłyby gotowe do 2035 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości