TVN24 | Świat

Kandydat na szefa Pentagonu: będę mocno walczył, by oczyścić nasze szeregi z rasistów i ekstremistów

TVN24 | Świat

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP

Kandydat Joe Bidena na ministra obrony USA generał Lloyd Austin zapowiedział, że chce "stworzyć klimat, w którym wszyscy zdolni i chętni będą mieć szansę na służenie temu krajowi z godnością". Odpowiadając na pytania przed komisją w Senacie, mówił też, że "będzie mocno walczył", by oczyścić szeregi amerykańskich sił zbrojnych z "rasistów i ekstremistów". Przedstawiał również wstępną strategię działań dla Pentagonu.

Generał Lloyd Austin jest kandydatem na ministra obrony USA w nowej administracji Joe Bidena. Emerytowany generał U.S. Army ma szansę zostać pierwszym czarnoskórym szefem Pentagonu w historii USA. We wtorek zeznawał przed senacką komisją sił zbrojnych w ramach procesu zatwierdzania go przez wyższą izbę Kongresu.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Programy specjalne w tvn24.pl i TVN24 >>>

- Jeśli zostanę zatwierdzony (na stanowisko - red.), będę mocno walczył, by wyplenić napaści seksualne, oczyścić nasze szeregi z rasistów i ekstremistów oraz stworzyć klimat, w którym wszyscy zdolni i chętni będą mieć szansę na służenie temu krajowi z godnością - zadeklarował Austin.

Zniesienie zakazu służby dla osób transpłciowych

Generał powiedział, że choć zadaniem Pentagonu jest obrona przed wrogami, to część z tych wrogów znajduje się wśród żołnierzy. Słowa te padły niedługo po tym, jak 12 członków Gwardii Narodowej wysłanych do Waszyngtonu, by chronić ceremonię inauguracji prezydentury Joe Bidena zostało odesłanych do domu ze względu na ich związki z radykalnymi ugrupowaniami.

Część organizacji, które odegrały przewodnią rolę w ataku na Kapitol, jak paramilitarna Oath Keepers, złożona jest z byłych i czynnych członków sił zbrojnych i służb mundurowych.

Przyszły szef Pentagonu zapowiedział również starania na rzecz zwiększenia różnorodności w wojsku oraz zniesienie wprowadzonego przez administrację ustępującego Donalda Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych.

Pytany przed senacką komisją o sprawy międzynarodowe, Austin zapowiedział, że będzie kładł nacisk na wzmocnienie sojuszy wojskowych oraz że pod względem strategii priorytetem będzie Azja i równoważenie rosnącej potęgi Chin.

Ciąg dalszy procesu zatwierdzenia na ministra obrony USA

Wysłuchanie przed senacką komisją jest pierwszym krokiem ku zatwierdzeniu Austina na szefa Departamentu Obrony USA przez Senat. Poza uzyskaniem większości głosów musi on również uzyskać zgodę Kongresu na wyłączenie go z zasad wykluczających świeżo emerytowanych wojskowych ze sprawowania kierowniczych funkcji w ministerstwie obrony.

We wtorek odbyły się również wysłuchania czterech innych kandydatów na członków gabinetu Bidena: szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena, szefa ministerstwa bezpieczeństwa narodowego Alejandro Mayorkasa, dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines oraz minister skarbu Janet Yellen.

Joe Biden obejmie w środę urząd prezydenta bez wybranych przez siebie kluczowych członków rządu. To efekt bezprecedensowych opóźnień w pracy Senatu, wciąż jeszcze kontrolowanego przez republikanów. Proces ten może dodatkowo przedłużyć się z uwagi na planowaną senacką rozprawę dotyczącą impeachmentu odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP