"Wyglądała, jakby przeszła przez piekło". Notatka w toalecie uratowała dziewczynę

Do zdarzenia doszło w 2011 roku na pokładzie Alaska AirlinesWikipedia CC BY 2.0 | Frank K.

Stewardessa podczas lotu zwróciła uwagę na rozczochraną nastolatkę podróżującą w towarzystwie starszego mężczyzny. Zaniepokojona zostawiła liścik w toalecie, który uratował dziewczynę - jak się okazało, była ona ofiarą przemytników ludzi.

Do zdarzenia doszło na pokładzie samolotu linii Alaska Airlines w 2011 roku, jednak dopiero w tym tygodniu je ujawniono dzięki organizacji charytatywnej Airline Ambassadors.

W czasie lotu stewardesa Shelia Fedrick zwróciła uwagę na rozczochraną dziewczynę podróżującą w towarzystwie starszego, dobrze ubranego mężczyzny. Nastolatka "wyglądała, jakby przeszła przez piekło", oceniła później stewardessa w rozmowie z telewizją NBC, zaś mężczyzna nie pozwalał stewardessie się do niej bezpośrednio odzywać.

Shelia Fedrick zaniepokoiła się i zostawiła w samolotowej toalecie na lustrze liścik z zapytaniem, czy dziewczyna nie potrzebuje pomocy. Następnie dyskretnie wyszeptała jej do ucha, by poszła do wskazanej toalety. Jak się okazało, nastolatka była ofiarą przemytników ludzi. Stewardessa poinformowała o sytuacji pilota, który z kolei powiadomił od razu policję. Funkcjonariusze czekali już na lotnisku gdy samolot wylądował.

Uratowana dziewczyna pozostaje w kontakcie ze Shelią Fedrick, która ją uratowała.

Shelia Fedrick w 2011 roku uratowała przemycaną dziewczynę | facebook.com/Shelia-Fedrick

7,5 tys. prób przemytu w USA

Na stronie organizacji charytatywnej Airline Ambassadors, która współpracuje z liniami lotniczymi na całym świecie, zwracana jest uwaga, że ofiary przemytników można rozpoznać po ich strachu względem osób w mundurach, nerwowości, mogą one też nie być pewne celu swojej podróży. Osoby takie czasem noszą również ubrania niedostosowane do miejsca, do którego lecą.

Z kolei dla przemytników charakterystyczne jest odpowiadanie za przemycaną osobę, stałe obserwowanie tej osoby, a jednocześnie nieznajomość jej imienia lub innych podstawowych informacji osobistych. Organizacja zwraca zarazem uwagę, że samodzielna próba ratowania przemycanej osoby stwarza poważne niebezpieczeństwo dla niej, jak i dla próbującego ratować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dyskretne poinformowanie o całej sytuacji służb mundurowych.

Według informacji amerykańskiej gorącej linii do walki z przemytem ludzi, tylko w 2016 roku w USA odnotowano ponad 7,5 tys. przypadków przemytu.

Materiał "Faktów z Zagranicy" w TVN24 BiS z sierpnia 2015 roku.

Niewolnictwo, handel ludźmi – jeden z największych problemów… XXI wieku
Niewolnictwo, handel ludźmi – jeden z największych problemów… XXI wieku

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0 | Frank K.