Trump chce przywrócić więzienie na wyspie Alcatraz. Rozważa trzy warianty

Alcatraz z lotu ptaka
Trump odwiedził "aligatorowe Alcatraz"
Źródło: Reuters
Przekształcenie wyspy Alcatraz z powrotem w więzienie o zaostrzonym rygorze może kosztować ponad dwa miliardy dolarów - podał w piątek portal Axios. Źródła portalu przekazały, że administracja USA rozważa trzy możliwości otwarcia więzienia.
Kluczowe fakty:
  • Donald Trump na początku maja poinformował o chęci ponownego otwarcia więzienia na wyspie Alcatraz.
  • Prezydent USA ma być zdeterminowany w realizacji tego pomysłu.
  • Zdaniem mediów, Trump jest zainteresowany Alcatraz bardziej z powodów symbolicznych niż z rzeczywistej potrzeby.

Portal Axios, informując o kosztach i pomysłach na więzienie na wyspie Alcatraz, powołał się na źródła w amerykańskiej administracji.

Według źródeł, prezydent jest tak zdeterminowany do ponownego otwarcia więzienia na wyspie Alcatraz w pobliżu San Francisco, że członkowie jego administracji wielokrotnie odwiedzali wyspę i przygotowali szacunkowy kosztorys.

Rozważane trzy możliwości

Rozmówcy podkreślili, że Trump nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie projektu. Według nich rozważane są trzy możliwości. Jedną z nich jest budowa od podstaw nowego więzienia typu "supermax", czyli o maksymalnym rygorze, co wymagałoby zburzenia wszystkich stojących na wyspie budynków i kosztowało ponad dwa miliardy dolarów.

Kolejna opcja zakłada budowę mniejszego zakładu karnego, który nie zajmowałby całej wyspy, za około miliard dolarów. Ostatni wariant przewiduje rozpisanie przetargu oraz zlecenie budowy i zarządzania więzieniem prywatnej firmie, ale ta opcja jest według źródeł najmniej prawdopodobna - podał Axios.

Alcatraz jako symbol

Według portalu Trump jest zainteresowany więzieniem na Alcatraz bardziej z powodów symbolicznych niż z rzeczywistej potrzeby. W maju napisał w serwisie Truth Social, że gdy USA "były poważniejszym krajem", nie wahały się "zamykać najniebezpieczniejszych przestępców i trzymać ich z dala od kogokolwiek, kogo mogli skrzywdzić".

Jeden z doradców Trumpa twierdzi, że prezydentowi podoba się Alcatraz, "bo jest twarde" - przekazał Axios.

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt oświadczyła w czwartek, że w przypadku ponownego otwarcia więzienia na Alcatraz, mogliby do niego trafiać najniebezpieczniejsi przestępcy: zarówno Amerykanie, jak i imigranci czekający na deportację z USA.

Więzienie na wyspie Alcatraz

Słynne więzienie zbudowane na niewielkiej wyspie w Zatoce San Francisco zostało zamknięte w 1963 roku ze względu m.in. na wysokie koszty utrzymania, a obecnie jest atrakcją turystyczną i muzeum, nad którym pieczę sprawuje Służba Parków Narodowych.

Więzienie znane jest z wielu filmów i książek i było miejscem pobytu niebezpiecznych kryminalistów. Jednym z nich był słynny chicagowski gangster Al Capone. Według mediów w ciągu 29 lat działalności zakładu karnego na Alcatraz podjęto 14 prób ucieczek i niemal wszyscy uciekinierzy zostali złapani albo zginęli.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: