TVN24 | Świat

Kandydatka demokratów uderzona w twarz przez rywala z Partii Republikańskiej w czasie protestów w sprawie aborcji

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
CNN, PAP

Kandydatka Partii Demokratycznej do Senatu stanowego Rhode Island Jennifer Rourke została uderzona w twarz przez swego konkurenta z ramienia Partii Republikańskiej, oficera policji Jeanna Lugo. Incydent został zarejestrowany na nagraniu, doszło do niego przed budynkiem kongresu stanowego w Providence w czasie protestu przeciwko uchyleniu przez amerykański Sąd Najwyższy powszechnego prawa do aborcji. Lugo został "zatrzymany pod zarzutem napaści i zakłócenia porządku publicznego" - napisała w oświadczeniu policja stanowa.

Moment uderzenia został nagrany przez osobę uczestniczącą w demonstracji i opublikowany w mediach społecznościowych. W oświadczeniu przesłanym CNN demokratka Jennifer Rourke tłumaczyła, że tuż przed incydentem próbowała załagodzić napięcie, które narosło między protestującymi oraz kontrmanifestantami. "Mój republikański konkurent Jeann Lugo uderzył mnie kilkukrotnie w twarz" - napisała.

Policja stanowa Rhode Island poinformowała, że po piątkowym proteście przez parlamentem w Providence otrzymała skargi dotyczące napaści fizycznej, do której miało dojść podczas demonstracji.

"W rezultacie wspólnego dochodzenia [policji stanowej oraz departamentu policji z Providence - red.], funkcjonariusz policji z Providence, którego zidentyfikowano jako 35-letniego Jeanna Lugo, został zatrzymany pod zarzutem napaści i zakłócenia porządku publicznego" - napisała w oświadczeniu policja stanowa.

Jak poinformował CNN przedstawiciel służb stanowych Erik Yanyar, Lugo osobiście zgłosił się na policję w sobotnie popołudnie. Obecnie departament policji z Providence, pracodawca mężczyzny, prowadzi wobec niego dochodzenie. On sam został skierowany na przymusowy urlop do czasu wyjaśnienia sprawy.

Lugo poinformował jednocześnie w mediach społecznościowych, że wycofuje się z wyścigu o fotel w Senacie stanowym. Jego konto na Twitterze nie jest już dostępne.

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie aborcji

Incydent miał miejsce w czasie protestu przeciwko decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego, który w piątek unieważnił powszechne prawo do aborcji, uchylając orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku.

Oznacza to, że o prawie do przerywania ciąży będą mogły decydować władze stanowe. W niektórych odpowiednie przepisy zakazujące aborcji weszły w życie w dniu ogłoszenia wyroku przez Sąd Najwyższy.

CZYTAJ TAKŻE: Protesty przed Sądem Najwyższym >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: CNN, PAP

Pozostałe wiadomości