Świat

Proces "Boga Hollywood" odroczony. Są nowe oskarżenia

Świat


Proces byłego producenta z Hollywood Harveya Weinsteina, oskarżonego o gwałty i nadużycia seksualne, odroczono do 6 stycznia. Powodem jest pojawienie się nowych oskarżeń - podał w poniedziałek sąd na nowojorskim Manhattanie. Weinstein twierdzi, że jest niewinny.

Nowy akt oskarżenia nie został przedstawiony do publicznej wiadomości - pisze agencja Reutera.

Weinstein będzie próbował oddalić akt oskarżenia

Prokurator okręgu Manhattan Cyrus Vance oskarża Weinsteina o napaści seksualne na dwie kobiety w 2006 i 2013 roku.

Donna Rotunno, jedna z prawniczek Weinsteina, powiedziała po przesłuchaniu, że Weinstein będzie próbował oddalić akt oskarżenia, nazywając sprawę "słabą". Rotunno powiedziała, że nowy akt oskarżenia ma umożliwić trzeciej kobiecie zeznanie w sprawie. Wcześniej w tym miesiącu prokuratorzy ujawnili w sądzie, że będą wnosić oskarżenie w sprawie trzeciej kobiety, aktorki Annabelli Sciorry, która twierdzi, że Weinstein zgwałcił ją w 1993 roku. Prawniczka Gloria Allred podała w poniedziałek w oświadczeniu, że reprezentuje Sciorrę, znaną z roli w serialu HBO "Rodzina Soprano". Aktorka jest gotowa odpowiadać pod przysięgą - powiedziała.

"Bóg Hollywood" przed sądem

Weinstein, jeden z najpotężniejszych producentów Hollywood, nie przyznał się do pięciu zarzutów karnych z wcześniejszego aktu oskarżenia, w tym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Jeżeli zostanie uznany za winnego, grozi mu dożywocie. Prawnicy Weinsteina wnieśli o przeniesienie procesu, być może do hrabstwa Suffolk na Long Island lub do hrabstwa Albany w stanie Nowy Jork. Argumentowali, że intensywne zainteresowanie ze strony mediów w Nowym Jorku uniemożliwiłoby mu uczciwy proces. O gwałt oskarża go ponad 80 kobiet, w tym liczne celebrytki. 67-letni producent utrzymuje, że stosunki odbywały się za zgodą drugiej strony. Oskarżenia, o których doniosły jako pierwsze "New York Times" i "New Yorker", dały początek społecznemu ruchowi #MeToo skierowanemu przeciw sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, w tym przede wszystkim osobom zajmującym eksponowane stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.

Autor: momo//rzw//kwoj / Źródło: PAP