USA potępiają skazanie Sawczenko. Kerry jedzie do Moskwy


USA ostro potępiły skazanie przez rosyjski sąd ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko na 22 lata pozbawienia wolności. Sekretarz stanu USA John Kerry w środę przybywa do Moskwy, gdzie będzie rozmawiać o konflikcie we wschodniej części Ukrainy.

W utrzymanym w ostrym tonie komunikacie rzecznik Departamentu Stanu John Kirby określił karę nałożoną na 32-letnią Sawczenko jako "jawne zaprzeczenie sprawiedliwości".

Administracja amerykańska regularnie domaga się, aby "Rosja niezwłocznie uwolniła Nadiję Sawczenko i inne bezprawnie zatrzymane osoby".

Departament Stanu uważa, że ukraińska lotniczka jest od dwóch lat bezpodstawnie przetrzymywana przez rosyjskie władze za "sprawy, które nie mają pokrycia w faktach".

Sąd w Doniecku uznał Sawczenko za winną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy i skazał ją we wtorek na karę 22 lat pozbawienia wolności. Sawczenko nie przyznała się do winy i twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji.

Reakcje na Wschodzie

Po ogłoszeniu wyroku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził gotowość wymiany na Sawczenko żołnierzy rosyjskich sił specjalnych Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, którym na Ukrainie zarzuca się działalność terrorystyczną.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rozpatrując możliwość wymiany ukraińskiej lotniczki, Rosja będzie działała ściśle w zgodzie z prawem, a decyzję może podjąć tylko prezydent Władimir Putin.

Wyrok donieckiego sądu ogłoszono na dwa dni przed spotkaniem w Moskwie prezydenta Władimira Putina z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, które ma na celu umocnienie rozejmu w Syrii po częściowym wycofaniu się z tego kraju rosyjskiego lotnictwa.

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości