Świat

Policjant zastrzelił czarnoskórego sprzedawcę. Wszczęto śledztwo

Świat

Nicole Lockwood/twitterStrzały padły podczas akcji zatrzymania

Policjant podczas próby zatrzymania zastrzelił w Luizjanie czarnoskórego sprzedawcę. Zdarzenie miało miejsce we wtorek w Baton Rouge i wywołało falę oburzenia w kraju. W środę ministerstwo sprawiedliwości USA wszczęło w tej sprawie śledztwo.

Ofiarą był 37-letni Alton Sterling, który sprzedawał płyty CD na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge, stolicy Luizjany. Jego rodzina twierdzi, że miał na to zgodę właściciela terenu. Krążący w internecie film ukazuje dwóch białych funkcjonariuszy policji w Baton Rouge podczas akcji zatrzymania Sterlinga. Jak zauważa AP, wideo prawdopodobnie nakręcono z zaparkowanego nieopodal samochodu. Na podstawie wydarzeń zarejestrowanych na filmie można domyślać się, że Sterling odmówił wykonania polecenia funkcjonariuszy, którzy kazali mu się położyć. Jeden z policjantów powalił go na ziemię, a drugi pomógł koledze przytrzymać mężczyznę. Nagle słychać okrzyk: "On ma broń!" i wówczas jeden z policjantów wyciąga swój pistolet. Słychać kilka strzałów, po czym kamera skręca; następnie można usłyszeć kolejne cztery wystrzały. W pewnej chwili osoba w samochodzie pyta: "Zastrzelili go?" i słychać płacz kobiety.

Policjanci zawieszeni

Właściciel sklepu Abdul Muflahi powiedział telewizji WAFB-TV, że gdy Sterling usiłował zepchnąć z siebie funkcjonariusza, drugi policjant strzelił do niego "cztery do sześciu razy". Jak poinformował przedstawiciel policji, w nocy z poniedziałku na wtorek (czasu miejscowego) funkcjonariusze pojechali na interwencję po anonimowym telefonie; zgłaszający powiedział, że mężczyzna sprzedający płyty groził mu pistoletem. Na konferencji prasowej w środę szef policji w Baton Rouge Carl Dabadie Jr. potwierdził, że Sterling miał przy sobie broń. Wciąż jednak pozostaje wiele pytań na temat tego, co zaszło - dodał. - Jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy, tak jak państwo. I w tych kwestiach, tak jak państwo, domagam się odpowiedzi - oświadczył Dabadie. "Między Sterlingiem i funkcjonariuszami doszło do kłótni. Sterling został postrzelony podczas kłótni i zginął na miejscu" - brzmi oświadczenie policji umieszczone na Facebooku. Komunikat informuje, że obu policjantów tymczasowo zawieszono w obowiązkach, czego wymagają "obowiązujące procedury".

Rany postrzałowe

Sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna zmarł w wyniku ran postrzałowych klatki piersiowej i pleców. Szef oddziału w Baton Rouge Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Awansu Ludności Kolorowej (NAACP), największej organizacji broniącej praw czarnoskórych w USA, wezwał w środę do zwolnienia szefa policji z tego miasta. - Nie możemy mieć nikogo, kto pozwala, by dochodziło do tego typu działań - ocenił. We wtorek po południu w miejscu zdarzenia zebrało się ponad 200 osób. Skandowali: "Życie Czarnych ma znaczenie" i "Ręce do góry, nie strzelaj". Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Czarni. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.

Autor: js/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nicole Lockwood/twitter