Świat

To nóż O.J. Simpsona? Policja wraca do niewyjaśnionego morderstwa

Świat

US Military | Gerald JohnsonO

Nóż, który miał nieoczekiwanie zostać znaleziony w posiadłości O.J. Simpsona, zostanie poddany testom DNA - poinformowała policja z Los Angeles. Simpson w 1994 roku był oskarżony o brutalne morderstwo dwóch osób, narzędzia zbrodni nigdy jednak nie znaleziono, a sportowiec został w kontrowersyjnych okolicznościach uniewinniony.

Nóż miał zostać znaleziony przez robotnika na terenie posiadłości, w której w 1994 roku mieszkał O.J. Simpson, a następnie przekazany w ubiegłym miesiącu policji z Los Angeles. Ówczesny dom O.J. Simpsona został w międzyczasie wyburzony.

Testy DNA noża

Jak poinformował rzecznik policji z Los Angeles, Andrew Neiman, nóż jest obecnie poddawany testom DNA. Rzecznik podkreślił jednak, żeby nie robić na razie z faktu jego odnalezienia sensacji, ponieważ "cała historia może okazać się wymysłem".

Neiman odmówił również udzielenia bliższych informacji na temat okoliczności odnalezienia noża, a także dlaczego ten fakt został ujawniony dopiero po miesiącu od dostarczenia go na policję.

Proces stulecia w USA

Utytułowany zawodnik futbolu amerykańskiego i komentator sportowy, O.J. Simpson, został oskarżony w 1994 roku o brutalne morderstwo swojej byłej żony Nicole Brown oraz jej przyjaciela Ronalda Goldmana. Para zginęła od wielu ciosów zadanych nożem w szyję i głowę, narzędzia zbrodni nigdy jednak nie odnaleziono.

Od pierwszych chwil po odnalezieniu ciał i wskazaniu Simpsona jako głównego podejrzanego, sprawa trafiła na czołówki amerykańskich mediów i praktycznie nie schodziła z nich przez następny rok. Dzięki niezwykle sprawnym obrońcom sportowca ława przysięgłych ostatecznie uznała, że Simpson nie jest winny morderstwa.

Kolejnego procesu nie będzie

Ostatecznie Simpson wieloletniego więzienia jednak nie uniknął. Najpierw w 1997 roku w procesie cywilnym, odrębnym od wcześniejszego karnego, sąd nakazał mu wypłatę 33,5 miliona dolarów odszkodowania rodzinom ofiar. W 2007 roku stanął ponownie przed sądem za napad z bronią w ręku, kradzież i włamanie do pokoju hotelowego w Las Vegas. Usłyszał wówczas wyrok 33 lat więzienia, który odsiaduje do dzisiaj.

Bez względu na wynik badań DNA odnalezionego noża, O.J. Simpson nie będzie mógł być ponownie sądzony za morderstwa z 1994 roku. Zgodnie z amerykańskim prawem nie wolno bowiem ponownie sądzić danej osoby w tej samej sprawie pod tymi samymi zarzutami, jeżeli wcześniej usłyszała ona już wyrok.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Military | Gerald Johnson