"Największa umowa zbrojeniowa w historii". Tanieją myśliwce F-35

TVN24

Pentagon z obniżonymi cenami myśliwców F-35TVN24 Poznań
wideo 2/3

Pentagon ogłosił we wtorek szczegóły porozumienia z firmą Lockheed Martin, które przewiduje obniżenie ceny myśliwców F-35 o 12,7 procent do 2022 roku. Pod koniec maja Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie tych amerykańskich samolotów.

Najbardziej powszechna wersja F-35 (oznaczona literą A) kosztować będzie 82,4 mln USD w 2020 roku, 79,17 mln USD w 2021 roku i 77,9 mln USD w 2022 roku. Dotychczasowa cena, w zależności od kontraktu i wersji samolotu, wahała się od ok. 90 mln USD do ok. 122 mln USD.

Dyrektorzy Lockheed Martin zastrzegli, że potencjalnymi klientami F-35 są państwa posiadające już myśliwce F-16.

Po wykluczeniu Ankary

Pentagon i Lockheed Martin zawarli wartą 34 mld USD umowę na 478 myśliwców F-35 Joint Strike Fighter - przekazali we wtorek amerykańscy wojskowi. Przewiduje ona dostawy tych samolotów z trzech serii produkcyjnych.

"Washington Post" napisał o "długo wyczekiwanym porozumieniu", które urzędnicy w Pentagonie nazwali "największą umową zbrojeniową w historii" tej instytucji.

Waszyngtońska gazeta twierdzi, że Pentagon pracuje również nad rozwiązaniem niektórych problemów produkcyjnych związanych z wyjściem Turcji z programu kupna F-35. Ankara została z niego wykluczona na początku tego roku, gdy zdecydowała się na kupno rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400.

"Partnerska współpraca przynosi rezultaty"

Minister obrony Norwegii Frank Bakke-Jensen wyraził zadowolenie z informacji o obniżeniu kosztu myśliwców.

- To zmniejsza koszt pojedynczego samolotu poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań. Redukcja kosztów, uczciwe negocjacje i partnerska współpraca przynoszą rezultaty. Jest to bardzo pozytywne i zwiększa nasze zaufanie do zakupu - napisał w swym oświadczeniu Bakke-Jensen. Norwegia otrzymała już od Lockheeda 22 myśliwce najnowszej generacji F-35, a w ciągu najbliższych trzech lat ma odebrać dalszych 18. Jej siły powietrzne zamierzają wprowadzić na uzbrojenie łącznie 52 takie samoloty.

Zapytanie ofertowe Polski

F-35 to jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, który spełnia wymagania trzech rodzajów amerykańskich sił zbrojnych - lotnictwa, marynarki wojennej i piechoty morskiej. Samolot jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej.

Koncern Lockheed, producent maszyn F-35, wytwarza je w trzech wersjach i dostarcza je siłom zbrojnym USA oraz 10 krajom, które już są na liście klientów m.in. Wielkiej Brytanii, Australii, Włochom, Turcji, Norwegii, Holandii, Izraelowi, Japonii i Korei Południowej.

F-35 Lightning II Małgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP

Na wiosnę amerykańskie władze informowały, że rząd USA rozważa możliwość sprzedaży myśliwców F-35 pięciu krajom sojuszniczym: Polsce, Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Singapurowi, a także Finlandii, Zjednoczonym Emiratom Arabskim i Szwajcarii.

Polska wyraża zainteresowanie kupnem F-35. O gotowości ich zakupu mowa była podczas czerwcowego pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Pod koniec maja Polska wystosowała zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania 32 maszyn.

We wrześniu zielone światło na sprzedaż F-35 do Polski dał amerykański Departament Stanu, a po nim Kongres. Maksymalna wartość kontraktu została określona na 6,5 miliarda dolarów (prawie 26 miliardów złotych). Teraz zarówno ta kwota, jak i szczegóły umowy są negocjowane przez stronę polską i amerykańską.

Dużo o tym, ile Polska może ostatecznie zapłacić za 32 samoloty F-35 może mówić kontrakt, jaki wynegocjowała Belgia, która chce mieć 34 maszyny. W jej przypadku Departament Stanu określił maksymalną cenę na 6,53 mld dolarów, a po negocjacjach skończyło się na ok. 4,25 mld dolarów.

Autor: asty / Źródło: PAP

0