Komentarz z Pentagonu: ukraińskie wojska na dobrej drodze, by wypchnąć Rosjan za Dniepr

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52
wideo 2/3
Nagranie z zestrzelenia rosyjskich śmigłowców Ka-52

Asystentka sekretarza obrony USA do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego powiedziała w poniedziałek, że ukraińskie wojska mogą przed nadejściem zimy wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim. Celeste Wallender dodała też, że kluczowe znaczenie miało odbicie przez Ukraińców Łymanu w obwodzie donieckim.

- Ukraińskie wojska są na dobrej drodze, by spełnić swoje główne cele przed nadejściem zimy, w tym wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim - powiedziała w poniedziałek Celeste Wallander, asystent sekretarza obrony USA do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego.

- To, co myślę, że widzimy obecnie, to po pierwsze, zachwycające sukcesy w rejonie charkowskim, a także niektóre kluczowe sukcesy ukraińskich sił w regionie donieckim i ługańskim, zwłaszcza ostatnie zdobycie miasta i węzła kolejowego Łyman - oceniła Wallander w rozmowie w waszyngtońskim think-tanku CSIS.

Ukraińskie wojsko Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Asystentka sekretarza obrony USA uważa, że zdobycia Łymanu i węzła kolejowego znacząco wpłynie na rosyjskie możliwości zaopatrzenia swoich sił wzdłuż tej linii konfliktu. Jak dodała, celem Ukrainy jest też wypchnięcie Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

- To byłaby poważna klęska Rosji, bo oznaczałoby dalsze powstrzymanie rosyjskich ambicji, by zdobyć Odessę (...) jak i również da Ukrainie dużo lepszą pozycję defensywną, by przeczekać to, co prawdopodobnie będzie okresem wygaszania walk w zimie. Więc Ukraina zdaje się być na dobrej drodze, by osiągnąć wszystkie te cele - powiedziała.

Wallender: sukces Ukrainy uzależniony o wsparcia Zachodu

Wallander zaznaczyła jednak, że dużo będzie zależało od utrzymania wsparcia Ukrainy przez USA i Zachód. Podkreśliła, że w tym kontekście ważne było przyjęcie przez Kongres w ubiegłym tygodniu nowego pakietu środków na pomoc Ukrainie w wysokości 12,3 miliarda dolarów.

Urzędniczka Pentagonu zwróciła przy tym uwagę na to, że obecna wojna pokazała znaczenie i wyższość amerykańskiej bazy przemysłowej nad rosyjską. - Jedną z rzeczy, którą my byliśmy w stanie zrobić, a Rosja ma z tym problemy, to podtrzymać stabilne dostawy pomocy dla Ukrainy, dla nas i dla swoich sojuszników, w czasie gdy Rosja boryka się z tym, by zaopatrzyć samą siebie - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości