TVN24 | Świat

Pentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy, obejmuje systemy obrony powietrznej NASAMS

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Pentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy
Reuters ArchivePentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Pentagon ogłosił w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 milionów dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS i radary przeciwartyleryjskie. Z amerykańskich magazynów wysłane zostaną również rakiety do systemów HIMARS o wartości 50 milionów dolarów.

Jak podał w komunikacie resort obrony USA, w ogłoszonym nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 820 milionów dolarów są dwa systemy NASAMS, cztery radary przeciwartyleryjskie, do 150 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz "dodatkowa amunicja" do mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS o wartości 50 mln dolarów.

Dostarczenie broni, o którą od dawna zabiegała Ukraina, zapowiedział już w czwartek prezydent Joe Biden. - Ukraińcy nadal borykają się z brutalnością, której przykładem w tym tygodniu był atak na centrum handlowe wypełnione cywilami. Nadal walczą o swój kraj, a Stany Zjednoczone nadal ich wspierają i ich słuszną sprawę – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Systemy obrony powietrznej NASAMSKongsberg Defence & Aerospace

W przeciwieństwie do poprzednich trzynastu pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, większość sprzętu zostanie przekazana nie z magazynów sił zbrojnych USA, lecz zakupiona dla Ukrainy od producentów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative.

NASAMS to rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon i norweski Kongsberg. Używa on standardowych amerykańskich rakiet powietrze-powietrze przystosowanych do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Jest używany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

"DoD [Departament Obrony] docenia współpracę z Norwegią, by umożliwić historyczną dostawę przez Stany Zjednoczone nowoczesnych systemów obrony powietrznej, które pomogą Ukrainie obronić się przed brutalnymi atakami Rosji z powietrza" - napisano w oświadczeniu.

Nie podano dotąd, kiedy systemy trafią na Ukrainę. Wiadomo jednak, że ukraińscy żołnierze będą musieli przejść szkolenie z jego obsługi - jednego z pierwszych zachodnich systemów tego typu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kongsberg Defence & Aerospace

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości