Trump apeluje w sprawie planowanych demonstracji

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Debata w Izbie Reprezentantów nad impeachmentem Donalda Trumpa. Relacja korespondenta "Faktów TVN"TVN24
wideo 2/35
TVN24Debata w Izbie Reprezentantów nad impeachmentem Donalda Trumpa. Relacja korespondenta "Faktów TVN"

O unikanie przemocy i łamania prawa zaapelował w wydanym w środę oświadczeniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o możliwych zamieszkach w najbliższych dniach w związku z zaprzysiężeniem Joe Bidena.

Prezydent Donald Trump w wydanym oświadczeniu napisał: "W świetle doniesień o kolejnych demonstracjach wzywam, aby NIE było przemocy, łamania prawa ani żadnego wandalizmu. Nie popieram tego i Ameryka tego nie popiera. Wzywam WSZYSTKICH Amerykanów, aby pomogli złagodzić napięcia i uspokoić nastroje. Dziękuję".

Donald TrumpSamuel Corum/EPA/PAP

Służby postawione w stan gotowości

W związku z zeszłotygodniowymi wydarzeniami na Kapitolu amerykańskie służby postawione są w stan gotowości, Kongres chroniony jest przez oddziały Gwardii Narodowej. Na inaugurację 46. prezydenta USA ściągnąć ma do stolicy nawet 20 tysięcy gwardzistów z wielu stanów.

Agencja Reutera podała, że Facebook zidentyfikował wezwania i elektroniczne ulotki wzywające do zbrojnych protestów, wysyłane między innymi przez skrajnie prawicowe milicje i "grupy szerzące nienawiść". Wiece i radykalne protesty mają się odbywać w dniach poprzedzających inaugurację Bidena lub po nich.

W poniedziałek stacja ABC News, powołując się na raport FBI, podała, że agencja ostrzega przed zbrojnymi protestami planowanymi w Waszyngtonie i wszystkich 50 amerykańskich stanach przed zaprzysiężeniem Bidena.

"Prawo do wolności słowa i zgromadzeń nie daje nikomu prawa do uciekania się do przemocy"

Najwyżsi rangą amerykańscy dowódcy wojskowi potępili we wtorek w oświadczeniu wtargnięcie siłą na Kapitol i przypomnieli członkom służb bezpieczeństwa o ich obowiązku obrony konstytucji oraz walki z ekstremizmem. W dokumencie podkreślono bezprecedensowe wyzwania stojące przed krajem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Na Kapitolu byliśmy świadkami działań sprzecznych z rządami prawa. Prawo do wolności słowa i zgromadzeń nie daje nikomu prawa do uciekania się do przemocy, buntu i powstania" - głosi tekst podpisany przez generała Marka Milleya, przewodniczącego Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA oraz reprezentantów wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

Izba Reprezentantów za impeachmentem Trumpa

W środę Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zdecydowała o postawieniu po raz drugi Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Tym samym rozpoczęła się procedura impeachmentu. Do 222 demokratów dołączyło w głosowaniu 10 republikanów. 197 kongresmenów było przeciw.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Samuel Corum/EPA/PAP