Oskarżenia wobec sekretarza generalnego ONZ. "Najwyraźniej uległ rosyjskim groźbom"

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres został oskarżony przez Stany Zjednoczone o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli do Ukrainy w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reutera.

Rosja wcześniej zaprzeczyła, by jej siły używały irańskich dronów w Ukrainie, i twierdzi, że urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych nie mają mandatu na podróż do Kijowa w celu zbadania pochodzenia dronów. Iran z kolei przyznał, że dostarczył Moskwie drony, ale że zostały one tam wysłane przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, USA i Ukraina stoją na stanowisku, że dostawa irańskich dronów do Rosji narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, która dotyczy porozumienia nuklearnego z Iranem. Kraje te chcą, aby Guterres wysłał swoich delegatów do Kijowa w celu zbadania pochodzenia dronów.

- Żałujemy, że ONZ nie przeprowadziła normalnego dochodzenia w sprawie tego zgłoszonego naruszenia - powiedział zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rezolucji dotyczącej porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku. - Jesteśmy rozczarowani, że Sekretariat, najwyraźniej ulegając rosyjskim groźbom, nie wykonał mandatu śledczego, jaki dała mu ta Rada - mówił Wood.

Sekretarz generalny ONZ Antonio GuterresShutterstock

Guterres: oskarżenia wobec Iranu są rozpatrywane w szerszym kontekście

Według Reutersa w raporcie dla Rady na początku tego miesiąca Guterres stwierdził, że urzędnicy ONZ analizują dostępne informacje, a wszelkie ustalenia zostaną przekazane Radzie we właściwym czasie.

Zapytany w poniedziałek o naciski, z jakimi miał do czynienia, Guterres powiedział dziennikarzom, że zachodnie oskarżenia, iż Iran zaopatrywał Rosję w drony używane na Ukrainie, są rozpatrywane "w szerszym kontekście wszystkiego, co robimy w sprawie wojny, aby ustalić, czy i kiedy powinniśmy" wysłać urzędników do Kijowa.

Reuters pisze, że ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przekonywał w Radzie Bezpieczeństwa, że urzędnicy ONZ "nie powinni uginać się pod presją krajów zachodnich" i że "wszelkie wyniki tego pseudośledztwa są nieważne".

Z kolei ambasador Iranu przy ONZ Amir Sajed Irawani powiedział, że Iran nie przekazał Rosji żadnych przedmiotów zakazanych przez Radę Bezpieczeństwa. Zaznaczył również, że irańskie drony dostarczone do Rosji przed inwazją nie zostały zakazane przez Radę i "nie zostały przekazane do użytku w trwającym konflikcie na Ukrainie".

Oskarżenia ambasador Iranu określił jako bezpodstawne i nazwał je próbą "odwrócenia uwagi od transferu przez państwa zachodnie ogromnych ilości zaawansowanej broni na Ukrainę w celu przedłużenia konfliktu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości