USA oskarżają Snowdena o szpiegostwo. Czas na ekstradycję?

TVN24


Rząd USA oskarżył byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej. Teraz rząd zamierza wystąpić do władz Hong Kongu o jego ekstradycję - ujawniły źródła w Waszyngtonie.

Dziennik "Washington Post" poinformował w piątek, powołując się anonimowe źródła oficjalne, że Snowden został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego, a także przekazanie poufnych informacji na temat bezpieczeństwa narodowego nieuprawnionym do tego osobom.

W piątek anonimowy funkcjonariusz Departamentu Sprawiedliwości potwierdził, że przeciwko Snowdenowi sformułowano zarzuty o popełnienie przestępstw kryminalnych. Odmówił jednak podania szczegółów.

Akt oskarżenia trafił 14 czerwca do sądu w Alexandrii w stanie Wirginia. To w tym mieście znajduje się siedziba firmy Booz Allen Hamilton, dla której pracował ostatnio Snowden.

USA szykują wniosek o ekstradycję

Według innego oficjalnego funkcjonariusza rządu USA, który zastrzegł sobie anonimowość, przygotowywany jest wniosek o ekstradycję Snowdena z Hong Kongu, gdzie ma on przebywać. "Washington Post" informował, że rząd USA domaga się od władz Hong Kongu tymczasowego aresztowania Snowdena.

Dziennik podkreślił, że USA mają umowę o ekstradycji z Hongkongiem, ale nie dotyczy ona przestępstw o charakterze politycznym, a za takie uważane jest szpiegostwo.

Według amerykańskiego ustawodawstwa za szpiegostwo grozi maksymalna kara 10 lat więzienia.

Dokumenty przekazane mediom przez Snowdena ujawniły, że NSA i inne amerykańskie służby bezpieczeństwa śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA.

Chce zostać w Hongkongu

W wywiadzie dla "South China Morning Post" Amerykanin powiedział, że chce być sądzony Hongkongu. - Nie mam żadnych powodów, aby wątpić w ich system prawny - mówił.

Źródło w firmie prawniczej w Hongkongu, na które powołuje się agencja Reuters, powiedziało, że Snowden nawiązał współpracę z adwokatami zajmującymi się prawami człowieka. Prawdopodobnie przygotowują linię obrony przed wnioskiem USA o ekstradycję.

Autor: rf//kdj / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: