TVN24 | Świat

Obowiązek szczepień lub regularnych testów w USA. Joe Biden ogłosił nowe decyzje 

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących szczepień przeciwko COVID-19. Wprowadzony ma zostać obowiązek szczepień lub regularnych testów dla pracowników dużych firm i wszystkich medyków. - Czas czekania się skończył. To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru. Tu chodzi o ochronę ludzi wokół nas, naszych rodzin, naszych bliskich - stwierdził.

- Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu, a wasza odmowa szczepienia wszystkich nas kosztuje - powiedział Joe Biden w przemówieniu w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. - Nie musicie słuchać mnie, posłuchajcie tych, którzy umierając, mówią "gdybym tylko się zaszczepił". To tragedia. Nie pozwólcie, żeby była też waszą tragedią - dodał.

Biden stwierdził, że choć Ameryka poczyniła wielkie postępy w ciągu ostatnich miesięcy i jest w znacznie lepszej sytuacji niż na początku roku, niezaszczepione 25 procent dorosłych Amerykanów, czyli 80 milionów osób, nie pozwala jej zakończyć kryzysu związanego z pandemią. Dodał, że przez tę mniejszość szpitale są przepełnione, przez co inni pacjenci nie mogą korzystać z opieki zdrowotnej.

- Czas czekania się skończył. To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru. Tu chodzi o ochronę ludzi wokół nas, naszych rodzin, naszych bliskich. (...) Moim zadaniem jest ochrona wszystkich Amerykanów - dodał Biden.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

USA. Nowe przepisy dotyczące szczepień przeciwko COVID-19

Prezydent ogłosił szereg nowych decyzji, mających usprawnić walkę z pandemią. Głównym z nich są nowe przepisy, nakazujące firmom zatrudniającym powyżej 100 osób wprowadzenie obowiązku szczepienia lub przechodzenia co najmniej cotygodniowych testów na COVID-19. Obowiązkiem objęto także pracowników medycznych oraz pracowników administracji federalnej, którzy dotąd mogli alternatywnie do zaszczepienia poddawać się regularnym testom. Biden ogłosił również, że duże firmy będą musiały umożliwić swoim pracownikom wzięcie płatnego urlopu w celu zaszczepienia się.

Według Bidena łącznie decyzje te dotyczą ponad 100 milionów Amerykanów. Prezydent USA powiedział, że choć zmiany nie dadzą natychmiastowego efektu, przyczynią się do zażegnania kryzysu związanego z falą zakażeń wariantem Delta. Zapowiedział również działania prawne przeciwko gubernatorom stanów, którzy zakazali władzom lokalnym wprowadzania obowiązku noszenia masek w szkołach.

- Zamiast zachęcania ludzi do szczepień i noszenia masek, zamawiają mobilne kostnice dla umierających niezaszczepionych. To jest całkowicie nie do przyjęcia. Ta pandemiczna polityka czyni nas chorymi, (...) sprawia, że ludzie umierają - dodał.

Prezydent USA obiecał, że każdemu nauczycielowi lub urzędnikowi, który zostanie ukarany finansowo przez władze stanów za wprowadzanie obowiązków noszenia masek, władze federalne zwrócą stracone pieniądze w 100 procentach.

Biden zapowiedział również między innymi regularne testy pracowników i uczniów szkół, rozszerzenie dostępu do trzecich dawek szczepionki oraz wzmocnienie wsparcia dla szpitali przeciążonych liczbą chorych na COVID-19. Prezydent ogłosił również zwiększenie produkcji testów oraz porozumienie z Amazonem i sieciami supermarketów Walmart i Kroger o sprzedaży domowych testów na COVID-19 po kosztach.

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości