TVN24 | Świat

Ekstremizmem krajowy "stanowi największe zagrożenie terrorystyczne"

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
pp
Źródło:
Reuters, PAP

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zbada potencjalne zagrożenie ekstremizmem krajowym. Akty nienawiści i brutalny ekstremizm nie będą tolerowane – zapowiedział sekretarz Alejandro Mayorkas.

Grupa wyższych rangą urzędników Departamentu "natychmiast rozpocznie kompleksowy przegląd" sposobów walki z ekstremizmem: zapobiegania, wykrywania i reagowania na zagrożenia. Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas nie wyjaśnił, jakie wydarzenia sprowokowały go do przeprowadzenia wewnętrznego przeglądu, ale podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do szturmu na Kapitol z 6 stycznia. Powiedział, że zdarzenie to zwróciło uwagę na potencjalne zagrożenie dla kraju wynikające z działań ekstremistów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Mayorkas powiedział w oświadczeniu, że wewnętrzny ekstremizm "stanowi obecnie największe zagrożenie terrorystyczne dla kraju". – Akty nienawiści i brutalny ekstremizm nie będą tolerowane – zapowiedział.

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się o zapewnienie wszelkich funduszy do śledzenia skarg na białych suprematystów w organach imigracyjnych departamentu. Amerykańskie wojsko również martwi się białym nacjonalizmem i innymi ekstremizmami w swoich szeregach, po tym, jak stwierdzono, że obecni i byli członkowie służby wojskowej brali udział w ataku na Kapitol.

Szturm zwolenników byłego prezydenta na Kapitol

Podczas przemówienia poprzedzającego zamieszki z 6 stycznia Donald Trump powtórzył na wiecu przed Białym Domem twierdzenia o oszustwach wyborczych i wezwał swoich zwolenników do marszu pod Kapitol i "okazania siły". Po przejściu Pennsylvania Avenue tłum wtargnął do Kongresu, przerywając obrady parlamentu zatwierdzające wyniki wyborów, w których wygrał Biden. W zamieszkach śmierć poniosło pięć osób, rannych zostało ponad 130 funkcjonariuszy służb. Po ataku dwóch strażników Kapitolu popełniło samobójstwo.

W następstwie szturmu Trump został oskarżony przez kontrolowaną przez demokratów Izbę Reprezentantów o "podżeganie do powstania". Został uniewinniony przez Senat po procesie, który odbył się już po tym, jak zakończyła się jego kadencja.

Autor:asty, pp

Źródło: Reuters, PAP