Imigranci bez obywatelstwa będą mogli głosować w wyborach władz Nowego Jorku

Źródło:
PAP

Rada Miasta Nowy Jork uchwaliła ustawę umożliwiającą imigrantom bez obywatelstwa amerykańskiego głosowanie w wyborach lokalnych. "Są częścią naszej społeczności" – argumentował przewodniczący Rady Miasta Corey Johnson. Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 33:14.

- Imigranci płacą podatki, korzystają z usług miasta, ich dzieci chodzą do naszych szkół publicznych. Są częścią naszej społeczności i zasługują na prawo głosu w lokalnych władzach – powiedział przewodniczący Rady Miasta Corey Johnson.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie z ustawą osoby bez obywatelstwa będą mogły brać udział m.in. wyborach burmistrza, radnych i członków innych urzędów miejskich. Nie dotyczy ona głosowania do władz stanowych i federalnych. Ustawa nie dotyczy też nieudokumentowanych imigrantów.

Radny Ydanis Rodriguez z Manhattanu określił głosowanie jako historyczny moment. "Ustawa, która od dawna była priorytetem ugrupowań broniących praw imigrantów, dotyczy stałych rezydentów, jak posiadacze zielonych kart, oraz osób mających pozwolenie na pracę, czyli grupy liczącej około 800 tysięcy nowojorczyków" – podała lokalna telewizja NY1.

Nowy Jorkstockelements / Shutterstock

Po 30 dniach zamieszkania nabywa sią prawo do głosowania

Akt prawny wejdzie w życie poczynając od wyborów 2023 roku. O miejsca będą się wówczas ubiegać wszyscy członkowie Rady Miasta.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 33:14. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Przeciwni byli głównie republikanie oraz umiarkowani demokraci. Nie zgadzali się zwłaszcza z zapisem, że już po 30 dniach zamieszkania nabywa sią prawo do głosowania. - Ta ustawa pozwoli za rok komuś z wizą pracowniczą przyjechać do miasta, a 30 dni później będzie mógł głosować. (…) Będzie przejazdem, nie jest stałym rezydentem, nie przyczynia się do społeczeństwa i tkanki Nowego Jorku - ocenił radny Mark Gjonaj z Bronxu.

Nowy JorkRyan DeBerardinis / Shutterstock.com

Wniosek o odesłanie ustawy do dalszych poprawek został jednak odrzucony. Zdaniem jej zwolenników proces ten przedłużyłby się do 31 grudnia, kiedy wygasają obecne kadencje członków rady. Jak zauważyła NY1 w opinii przeciwników ustawy jest ona niezgodna z konstytucją. Zapowiadają wystąpienie przeciwko niej na drogę prawną.

Burmistrz Bill de Blasio nie zawetuje ustawy, mimo jego zastrzeżeń, że osłabi wartość amerykańskiego obywatelstwa.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com