TVN24 | Świat

Nieudane lądowanie na lotniskowcu USS Carl Vinson. Amerykańscy żołnierze ranni

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Na amerykańskim lotniskowcu USS Carl Vinson, który bierze udział w manewrach na wodach Morza Południowochińskiego, doszło do nieudanego lądowania myśliwca F-35. W wyniku incydentu siedmiu żołnierzy zostało rannych, pilot samolotu bezpiecznie katapultował się z maszyny - poinformowała marynarka wojenna USA. 

Jak przekazała amerykańska marynarka wojenna, do incydentu doszło w czasie "rutynowej operacji lotniczej" na Morzu Południowochińskim, gdy amerykański myśliwiec F-35C Lightning II próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Pilot myśliwca bezpiecznie katapultował się z maszyny i został odnaleziony przez załogę śmigłowca. Jego stan zdrowia jest stabilny. Trzech rannych żołnierzy zostało przetransportowanych do stolicy Filipin, Manili, pozostali są leczeni na pokładzie lotniskowca, a ich stan oceniono jako stabilny. Pilot jest również w stanie stabilnym.

USS Carl VinsonShutterstock

Amerykańskie manewry na Morzu Południowochińskim

Lotniskowce USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln wraz ze swymi grupami bojowymi rozpoczęły w niedzielę manewry na Morzu Południowochińskim.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock