TVN24 | Świat

Andrew Cuomo zapowiedział ustąpienie z urzędu. Nowy Jork rezygnuje z jego impeachmentu

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP

Nie będzie impeachmentu gubernatora Andrewa Cuomo. Procedura została zawieszona, ponieważ nie można jej zastosować wobec osoby, która nie pełni już swojej funkcji. Oskarżany między innymi o molestowanie seksualne przez 11 kobiet Cuomo ma opuścić urząd 24 sierpnia.

Po oskarżeniach 11 kobiet o molestowanie seksualne gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że ustępuje z urzędu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

W związku z zarzutami legislatura stanowa, kierowana przez demokratów, zapowiadała wcześniej wszczęcie procedury impeachmentu przeciw gubernatorowi. Przewodniczący Zgromadzenia Carl Heastie przekazał, że prawnicy Komisji Sądownictwa niższej izby stanowego parlamentu stwierdzili jednak, że nie można poddać impeachmentowi ani usunąć ze stanowiska urzędnika, który nie pełni już swojej funkcji.

Dodał, że gdyby gubernator nie zrezygnował, dowody zgromadzone przez komisję mogłyby prawdopodobnie doprowadzić do sformułowania artykułów impeachmentu.

- Chciałbym wyrazić się jasno: prace komisji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, choć nie są kompletne, ujawniły wiarygodne dowody w odniesieniu do zarzutów, które zostały postawione gubernatorowi - powiedział cytowany przez radio publiczne NPR przewodniczący komisji Charles Lavine.

Do rezygnacji Cuomo wzywali zarówno przedstawiciele władz federalnych, jak też stanowych i miejskich Nowego Jorku. Wypowiadał się na ten temat. między innymi prezydent Joe Biden, szef większości demokratycznej w Senacie USA Chuck Schumer, a także wielu polityków lokalnych w tym burmistrz Bill de Blasio.

>> Oskarżycielka Cuomo ujawnia swoją tożsamość. Zaufana doradczyni odchodzi z organizacji broniącej kobiet

Nie przyznaje się do winy, ale ustąpi ze stanowiska

Gubernator Cuomo nie przyznaje się do winy, początkowo odmawiał ustąpienia. Pod rosnącą presją ogłosił swoją rezygnację uzasadniając, że zważywszy na okoliczności czyni to, aby nie zakłócać pracy rządu stanowego. Demokrata ma opuścić urząd 24 sierpnia.

Stanowisko obejmie jego zastępczyni, Kathy Hochul, która będzie pierwszą w historii kobietą rządzącą czwartym pod względem wielkości stanem Ameryki. Zarzuty wobec Cuomo potwierdziło śledztwo prowadzone pod kierunkiem niezależnie wybieranego w Nowym Jorku prokuratora generalnego stanu Letitii James. Niektórzy demokraci, w tym członek Zgromadzenia Ron Kim, wzywało do impeachmentu gubernatora, aby uniemożliwić mu ponowne ubieganie się o urząd w Nowym Jorku.

Andrew CuomoShutterstock

Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości