TVN24 | Świat

"Odkryjemy, jak funkcjonuje ten brutalny świat". NASA ogłasza misje badawcze na Wenus

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Plany dwóch nowych, pierwszych od dziesięcioleci misji badawczych na Wenus ogłosiła w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. Ich celem będzie zbadanie atmosfery i historii geologicznej najbliższego planetarnego sąsiada Ziemi.

NASA przeznaczy po około 500 milionów dolarów na rozwój każdego z dwóch przedsięwzięć nazwanych DaVinci+ i Veritas. - Pozwolą one społeczności naukowej na zbadanie planety, na której nie byliśmy od 30 lat - mówił, cytowany przez agencję AFP, nowy szef NASA Bill Nelson w dorocznym przemówieniu do pracowników agencji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak podaje Reuters, powołując się na NASA, DaVinci+ dokona pomiarów gęstej atmosfery Wenus, aby lepiej zrozumieć jej ewolucję. Obejmie to precyzyjne badania gazów szlachetnych i innych pierwiastków. Ma ustalić, czy kiedykolwiek istniał tam ocean. DaVinci+ ma również dostarczyć pierwsze wysokiej rozdzielczości obrazy unikalnych cech geologicznych Wenus.

"Dadzą nam lepsze zrozumienie tego, jak Ziemia ewoluowała"

Zadaniem Veritas będzie opracowanie mapy planety, aby pomóc określić jej historię geologiczną i wyjaśnić dlaczego rozwinęła się inaczej niż Ziemia. "Misja prześledzi ukształtowanie terenu na większości powierzchni planety, aby stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję topografii i potwierdzić, czy wciąż obecne są tam procesy tektoniczne lub wulkaniczne" - wyjaśnia NASA. "Odkryjemy, jak funkcjonuje ten brutalny świat" - informuje w swojej prezentacji agencja.

Veritas ma również ustalić, czy aktywne wulkany uwalniają parę wodną do atmosfery. - Mamy nadzieję, że te misje dadzą nam lepsze zrozumienie tego, jak Ziemia ewoluowała i dlaczego obecnie nadaje się do zamieszkania, podczas gdy inne planety nie - wyjaśnił Bill Nelson.

Bill Nelson potwierdził, że Artemis 1, pierwsza misja w amerykańskim programie powrotu na Księżyc, rozpocznie się pod koniec tego roku.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP