TVN24 | Świat

"Byliśmy świadkami obrazów, których nigdy sobie nie wyobrażaliśmy"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Podczas tradycyjnego Narodowego Śniadania Modlitewnego prezydent USA Joe Biden mówił o potrzebie wspólnej walki z zagrożeniami, politycznym ekstremizmem i pandemią COVID-19. Odwołał się także do przynoszącej nadzieję wiary. - Wiara wskazuje drogę naprzód jednemu narodowi we wspólnym celu – mówił.

Uroczystość odbyła się wirtualnie. Prezydent USA Joe Biden odniósł się do pandemii COVID-19, "egzystencjalnego zagrożenia" kryzysem klimatycznym, niesprawiedliwości rasowej i zamieszek na Kapitolu. Wzywał do konfrontacji z "politycznym ekstremizmem" i demonstrowania zbiorowej siły w burzliwych czasach.

- Byliśmy świadkami obrazów, których nigdy sobie nie wyobrażaliśmy. (…) Gwałtownego ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych, demokrację i brutalnego zagrożenia odbierającego życie – przypomniał prezydent.

Biden: w najciemniejszych chwilach wiara daje nadzieję i ukojenie

Biden mówił o konieczności pokonania "politycznego ekstremizmu, białej supremacji i wewnętrznego terroryzmu". Jak zauważył, wielu Amerykanów przeżywa obecnie mroczne czasy.

Biden, który jest katolikiem, nawiązywał do swojej wiary. Zaznaczył, że w "najciemniejszych chwilach wiara daje nadzieję i ukojenie, zapewnia również jasność i cel".

- Wiara wskazuje drogę naprzód jednemu narodowi we wspólnym celu. (…) To nie są głodujący demokraci i republikanie, to nasi rodacy Amerykanie, istoty ludzkie. To nie są demokraci ani republikanie żyjący bez opieki zdrowotnej, to nasi rodacy Amerykanie, istoty ludzkie. Nie ma demokratów i republikanów eksmitowanych z domów, to nasi rodacy Amerykanie, istoty ludzkie. To nie są demokraci ani republikanie, tracący życie z powodu tego śmiercionośnego wirusa, to nasi rodacy Amerykanie, istoty ludzkie – podkreślał prezydent.

Biden zapewniał, że Amerykanie nie są narodem, który może lub chce po prostu stać obok i patrzeć na to wszystko. Wyraził przekonanie, że pokonają przeciwności.

Joe Biden podpisał zarządzenie znoszące zakaz służby w wojsku przez osoby transseksualneTVN24

Narodowe Śniadanie Modlitewne zostało zapoczątkowane w 1953 roku

Demokratyczny senator Chris Coons z Delaware komentował czwartkowe wydarzenie jako "inkluzywne i pozytywne". W jego opinii prezydent "uznaje nauczanie Jezusa, ale nie ogranicza się do chrześcijaństwa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Narodowe Śniadanie Modlitewne zapoczątkowane zostało w 1953 roku z udziałem Dwighta D. Eisenhowera. Od tamtej pory biorą w nim udział wszyscy amerykańscy prezydenci.

Jak podkreśliła stacja NBC, zgodnie z tradycją waszyngtońską Narodowe Śniadanie Modlitewne zwraca się do rywali politycznych o odłożenie na bok różnic na jeden poranek.

Autor:pp//now

Źródło: PAP