TVN24 | Świat

Kolejne sankcje na Iran i "niespodzianka"

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Irańską Agencję Energii Atomowej (AEOI) oraz jej szefa - Aliego Akbara Salehiego. Jednocześnie specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook zaznaczył, że zagraniczne firmy będą mogły kontynuować pracę w irańskich elektrowniach.

- Irańska Agencja Energii Atomowej odegrała znaczną rolę w naruszeniu przez Iran kluczowych zobowiązań [programu - red.] jądrowego. Przekroczyła limity swoich zapasów uranu i poziomów wzbogacania. Szef AEOI osobiście zainaugurował instalację nowych zaawansowanych wirówek, aby zwiększyć zdolność wzbogacania uranu - powiedział Hook. Sankcje zamrażają wszystkie aktywa, które szef AEOI, Ali Akbar Salehi, posiada w Stanach Zjednoczonych.

"Departament Skarbu wygrał"

Jednocześnie Amerykanie wydadzą zwolnienia z sankcji firmom rosyjskim, chińskim i europejskim, a tym samym umożliwią im kontaktowanie się z AEOI. Zwolnienia z sankcji na 60 dni pozwolą na kontynuowanie współpracy międzynarodowej między innymi w ciężkowodnym reaktorze Arak, elektrowni jądrowej Buszehr i reaktorze badawczym w Teheranie.

- Miała miejsce różnica zdań między Departamentem Skarbu a Departamentem Stanu. Departament Skarbu wygrał - powiedział agencji Reutera zaznajomiony z tematem zachodni dyplomata. - Jest apetyt na więcej sankcji, więc była to niespodzianka, inni twierdzą jednak, że te zwolnienia (z sankcji - red.) są niezbędne, żeby zagwarantować nierozprzestrzenianie broni jądrowej - dodał.

RAPORT tvn24.pl: POROZUMIENIE ATOMOWE NA KRAWĘDZI UPADKU

Odpowiedź Iranu: prace jądrowe Teheranu będą kontynuowane z pełną mocą

Rzecznik irańskiej AEOI Behruz Kamalwandi, komentując nałożenie sankcji dla agencji prasowej Fars, powiedział, że jest to "oznaka desperacji Ameryki i polityczna gra Waszyngtonu". - Te sankcje nie mają żadnej wartości i są dziecinnymi środkami - ocenił. - Takie środki nie będą miały wpływu na nasz program jądrowy, a cywilne prace jądrowe Teheranu będą kontynuowane z pełną mocą w oparciu o potrzeby Iranu - dodał.

W ramach porozumienia z 2015 roku między Iranem a Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi Teheran zgodził się ograniczyć swój program jądrowy w zamian za zniesienie sankcji, które osłabiały jego gospodarkę. Administracja Donalda Trumpa w 2018 roku wycofała się z porozumienia jądrowego zawartego z Iranem w 2015 roku i ponownie nałożyła na ten kraj sankcje.

Źródło: PAP

Autor:akw\mtom

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: