Świat

USA naciskają na Musharrafa

Świat


- Władze Pakistanu muszą znieść trwający od dwóch tygodni stan wyjątkowy i uwolnić osoby zatrzymane ze względów politycznych - stwierdził specjalny wysłannik rządu USA John Negroponte, który przyjechał z wizytą do Pakistanu.

- Stanu wyjątkowego w Pakistanie nie da się pogodzić z wolnymi, uczciwymi wyborami - oświadczył zastępca sekretarza stanu USA, nawiązując do zapowiedzi przeprowadzenia wyborów najpóźniej w początkach stycznia. Negroponte wezwał jednocześnie prezydenta Musharrafa oraz przywódczynię opozycji, byłą premier Benazir Bhutto, do wznowienia negocjacji politycznych.

John Negroponte, uważany za człowieka numer dwa w Departamencie Stanu USA, podkreślił po spotkaniu z Pervezem Musharrafem, że wciąż jest on dla Stanów Zjednoczonych ważną postacią w walce z ekstremizmem.

Amerykanie chcą też, aby prezydent Pervez Musharraf zrezygnował z generalskiego munduru.

- Z zadowoleniem powitaliśmy oświadczenie Perveza Musharrafa, że wybory odbędą się w styczniu. To samo zobowiązanie prezydent powtórzył mi wczoraj w formie kategorycznej. Zapowiedział także, że ustąpi ze swych stanowisk wojskowych i przejdzie w stan spoczynku jeszcze przed rozpoczęciem drugiej kadencji prezydenckiej, przy czym my naciskamy, aby uczynił to możliwie jak najszybciej - oświadczył amerykański polityk.


Źródło: PAP, tvn24.pl