Gubernator Missouri nie skorzystał z prawa łaski wobec zabójcy mimo apelu papieża

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiS"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci" (nagranie z października 2019 roku)

Gubernator Missouri Mike Parson odmówił w poniedziałek ułaskawienia skazanego na karę śmierci zabójcy trzech osób Ernesta Johnsona. Egzekucję 61-letniego mężczyzny wyznaczono na wtorek. Stało się tak pomimo apelu papieża Franciszka o odstąpienie od kary.

W liście skierowanym w minionym tygodniu do gubernatora Missouri Mike'a Parsona przedstawiciel papieża Franciszka pisał, że papież chciałby zwrócić uwagę gubernatora na "prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości każdego ludzkiego życia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Gubernator: stan jest przygotowany do wymierzenia sprawiedliwości i wykonania wyroku

61-letni mężczyzna został skazany za zabicie trzech pracowników sklepu w Columbii w Missouri podczas napadu rabunkowego w 1994 roku. Przyznał się, że do ataku użył broni palnej, młotka i śrubokrętu. W domu jego dziewczyny policja znalazła 443 dolary.

"Stan jest przygotowany do wymierzenia sprawiedliwości i wykonania wyroku, który pan Johnson otrzymał zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego Missouri" – cytuje AP uzasadnienie republikańskiego gubernatora, który odmówił zamienienia kary głównej na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Adwokat Johnsona, Jeremy Weis argumentował, że zgładzenie Johnsona naruszyłoby ósmą poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak wyjaśnił, wiele testów IQ i innych badań wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne dziecka. Urodził się z syndromem tzw. alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 roku stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

Działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje demokratycznych członków Izby Reprezentantów USA z Missouri, Cori Bush i Emanuel Cleaver, wezwali Parsona do okazania łaski Johnsonowi, który jest czarnoskóry. Sąd Najwyższy Missouri w sierpniu odmówił wcześniej wstrzymania egzekucji, a w piątek nie zgodził się na ponowne rozpatrzenie sprawy.

Prawnicy: to nie jest sprawa zamknięta

Weis i inni prawnicy Johnsona zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji. "To nie jest sprawa zamknięta: Johnson jest niepełnosprawny intelektualnie" - napisali w petycji do sądu.

Skazany prosił wcześniej o przeprowadzenie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Wykonanie wyroku przez zastrzyk jest zaplanowane na wtorek o godz. 18 czasu miejscowego w stanowym więzieniu w Bonne Terre.

AP podkreśla, że jeśli egzekucja dojdzie do skutku, będzie siódmą w tym roku w USA, ale pierwszą, która nie obejmuje więźnia federalnego lub więźnia z Teksasu.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości