Zielone światło na zmianę kontrowersyjnej flagi. "Nadszedł czas, żeby z tym skończyć"

Źródło:
BBC

Obydwie izby kongresu stanu Missisipi zgodziły się w sobotę na rozpoczęcie procedury zmiany flagi stanowej. Obecnie widnieje na niej historyczne godło stanów skonfederowanych, przez krytyków uznawanej za symbol rasizmu i utrzymywania się z pracy niewolników. 

Do decyzji rządzonego przez republikanów kongresu stanu Missisipi doszło w czasie przetaczających się przez USA protestów przeciw rasizmowi i przemocy policji. Ich zapalnikiem była śmierć czarnoskórego George'a Floyda w czasie interwencji funkcjonariuszy w Minneapolis. Obiektem ataków demonstrantów w niektórych regionach USA padały już między innymi pomniki polityków i wojskowych walczących po stronie skonfederowanego południa podczas wojny secesyjnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Powszechnie symbole konfederatów kojarzone są z rasizmem, ze względu na wykorzystywanie przez farmerów z południa pracy niewolników. Missisipi jest obecnie jedynym stanem, który nadal ma w swojej fladze symbolikę konfederacką.

Kongres chce zmiany flagi

W sobotę czasu lokalnego obydwie izby kongresu opowiedziały się za rozpoczęciem procedury zmiany flagi stanowej. Politycy chcą usunąć z niej godło konfederatów - ukośnie skrzyżowane granatowe pasy z gwiazdami na czerwonym tle.

Decyzję taką poparło w Izbie Reprezentantów kongresu stanowego 84 deputowanych, przy 35 głosach sprzeciwu. W Senacie za zmianami zagłosowało 36 senatorów, a 14 było przeciw.

Flaga stanu Missisipi pod flagą Stanów ZjednoczonychShutterstock

Zgoda stanowego kongresu na zmianę oznacza, że będzie można teraz zająć się konkretną ustawą o zmianie flagi. Jak podało BBC, prawdopodobnie kongresmeni zajmą się tym tematem w niedzielę, gdy wznowione zostaną sesje izb. Podczas gdy do wyrażenia zgody na zmianę flagi potrzebna była większość dwóch trzecich głosów, do przyjęcia konkretnej ustawy będzie niezbędna jedynie zwykła większość.

"Nadszedł czas, żeby z tym skończyć"

Gubernator stanu, republikanin Tate Reeves zapowiedział, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, podpisze ją, choć nie zadeklarował otwarcie poparcia dla samego pomysłu. "Spór o flagę z 1894 roku zaczął dzielić nas niemal tak, jak sama flaga. Nadszedł czas, żeby z tym skończyć" - oświadczył w mediach społecznościowych.

Jeśli ustawa o zmianie flagi zostanie przyjęta, w następnym kroku zwołana zostanie komisja, która ustali jej nowy wzór. Ten będzie mógł zostać poddany pod głosowanie w listopadzie tego roku.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock