Donald Trump o protestach w Iranie: demonstrujący są po naszej stronie

Świat


Prezydent USA Donald Trump ocenił, że uczestnicy antyrządowych demonstracji w Iranie "kochają Amerykę". - Demonstrujący są po naszej stronie. Po raz pierwszy w historii - mówił na wiecu wyborczym w Milwaukee w stanie Wisconsin.

- Oni kochają Amerykę. Oni kochają nasz kraj. To się nazywa progres - tak Donald Trump na wiecu wyborczym w Milwaukee mówił o protestujących Irańczykach. Z uznaniem wypowiadał się o manifestantach, którzy - jak było widać na jednym z upublicznionych w mediach społecznościowych nagrań - specjalnie omijali flagę USA namalowaną na chodniku.

- Demonstrujący są po naszej stronie. Po raz pierwszy w historii - cieszył się amerykański prezydent.

Antyrządowe manifestacje w Iranie

Od soboty w stolicy Iranu, Teheranie, i innych irańskich miastach odbywają się antyrządowe manifestacje. Ich uczestnicy wyrażają oburzenie postawą władz, które kłamały w sprawie zestrzelenia 8 stycznia w Teheranie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA.

Do katastrofy, w której zginęło 176 osób, doszło w kilka godzin po ataku rakietowym sił Iranu na bazy USA w Iraku. Stanowił on odwet za zabicie w Bagdadzie w nocy z 2 na 3 stycznia w ataku amerykańskich dronów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

ZESTRZELENIE SAMOLOTU W TEHERANIE. RAPORT >

Trump prowadzi kampanię w Milwaukee

Na wiecu w Milwaukee Trump powiedział także, że tłum, który pod koniec ubiegłego roku - a więc jeszcze przed zabiciem Sulejmaniego - zaatakował ambasadę USA w Bagdadzie, to nie byli cywile.

- To nie byli protestujący, to byli żołnierze - powiedział Trump.

Kampania wyborcza Trumpa

Wtorkowy wiec w Milwaukee to drugie wyborcze spotkanie Trumpa w ciągu pięciu dni. 9 stycznia prezydent przemawiał w Toledo w Ohio.

W roku wyborczym można spodziewać się, że przywódca USA zwiększy częstotliwość wyborczych spotkań w porównaniu z poprzednimi latami - podaje portal CBS News.

Wiece Trumpa odbywają się głównie w tzw. stanach wahających się między republikanami i demokratami, z licznym elektoratem reprezentującym klasę robotniczą. W poprzednich wyborach w 2016 roku Trumpowi udało się przekonać znaczną część tych wyborców.

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: