Miliarder obiecał spłacić kredyty setek studentów. "Wszyscy płakaliśmy"

TVN24

Aktualizacja:

Można powiedzieć, że tegoroczni absolwenci Morehouse College w Atlancie wygrali na loterii. Miliarder Robert F. Smith obiecał spłacić ich studenckie kredyty, których łączna wartość opiewa na kilkanaście milionów dolarów.

Koszty studiów w USA są wyjątkowo wysokie. Jak wynika z danych brytyjskiego magazynu "Times Higher Education", za cztery lata studiów licencjackich w USA trzeba zapłacić średnio ponad 130 tysięcy dolarów. Dlatego też wielu młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych decyduje się na kredyt studencki, który muszą spłacać przez wiele lat po opuszczeniu murów uczelni. Taki też los czekał setki studentów Morehouse College w Atlancie. Do czasu, aż pewien miliarder niespodziewanie obiecał spłacić ich dług.

"Nalejemy trochę paliwa do waszego autobusu"

Robert F. Smith, jeden z najbardziej prominentnych afroamerykańskich filantropów, pojawił się niedzielę w Morehouse College - uczelni historycznie przyjmującej tylko czarnoskórych mężczyzn - aby odebrać doktorat honoris causa. Podczas przemówienia ogłosił, że zamierza spłacić pożyczki studenckie wszystkich tegorocznych absolwentów. - Na cześć ośmiu pokoleń mojej rodziny mieszkającej w tym kraju, nalejemy trochę paliwa do waszego autobusu – powiedział Smith. - To mój rocznik, 2019. Moja rodzina oferuje darowiznę, aby spłacić jego pożyczki na studia – dodał. Z wielkoduszności miliardera skorzysta niemal 400 studentów. Łączna wartość ich kredytów opiewa na dziesiątki milionów dolarów, choć dokładna suma musi jeszcze zostać podliczona. W zeszłym roku akademickim roczna opłata za studia w Morehouse College wyniosła ponad 25 tysięcy dolarów - podaje "New York Times". Jeżeli dodać do tego wydatki m.in. na akademik oraz książki, przeciętny student tej uczelni w ciągu 12 miesięcy musiał ponieść koszty w wysokości 48 tysięcy dolarów.

"Wszyscy płakaliśmy"

Studenci i ich nauczyciele zapowiedź specjalnego gościa przyjęli oklaskami i okrzykami radości. - Byłem w szoku - wyznał jeden ze studentów. - Moje serce zamarło. Wszyscy płakaliśmy. W tamtej chwili czuliśmy się, jakby zdjęto z nas ciężar - wspominał. - Kiedy trzeba spłacać kredyt, wybory dotyczące tego, co można robić w świecie, są ograniczone - powiedział stacji CNN dyrektor Morehouse College David A Thomas. Dodał, że gest Smitha daje tym młodym ludziom "wolność podążania za swoimi marzeniami oraz pasjami". 56-letni Robert F. Smith jest założycielem Vista Equity Partners. Jego majątek magazyn "Forbes" szacuje na pięć miliardów dolarów. Mężczyzna już przeznaczył na rzecz uczelni 1,5 miliona dolarów.

Autor: momo\mtom / Źródło: BBC, New York Times