USA przyjmą imigrantów z Meksyku. Na azyl oczekuje 25 tysięcy osób

Autor:
akr/b
Źródło:
PAP

"Rząd USA jest zdecydowany odbudować bezpieczny, uporządkowany i humanitarny system imigracyjny" - powiedział minister bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas, cytowany przez dziennik "USA Today". W piątek amerykańska administracja potwierdziła, że Stany Zjednoczone zaczną przyjmować imigrantów z Meksyku, którzy do tej pory oczekiwali na azyl. Według Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS) codziennie będą załatwiane sprawy do 300 imigrantów.

W piątek administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała, że Stany Zjednoczone zaczną przyjmować imigrantów, którzy ubiegali się o azyl pod rządami Trumpa, ale zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku w oczekiwaniu na przesłuchania przed sądem.

"Jak wyjaśnił prezydent Biden, rząd USA jest zdecydowany odbudować bezpieczny, uporządkowany i humanitarny system imigracyjny. (…) Zmiany będą wymagały czasu" - powiedział minister bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkas, cytowany przez dziennik "USA Today".

Dodał, że względu na pandemię COVID-19 obostrzenia na granicy pozostają w mocy i będą egzekwowane. Apelował, aby osoby, które nie są uprawnione do przyjazdu do Ameryki, nie gromadziły się przy granicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Na azyl czeka około 25 000 osób

Rozpatrywanie spraw imigrantów, którzy podjęli starania o azyl jeszcze w czasie kadencji Donalda Trumpa i zmuszeni zostali do czekania w Meksyku na przesłuchania sądowe, rozpocznie się 19 lutego. Dla tych, którzy otrzymają zgodę, otwarte będą w pierwszej kolejności trzy punkty wjazdowe.

CZYTAJ TAKŻE: Biden uchylił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem >>>

Waszyngton szacuje, że w Meksyku oczekuje na azyl około 25 000 ludzi. Zdaniem urzędników Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS) codziennie będą załatwiane sprawy do 300 imigrantów.

Z powodu epidemii COVID-19 administracja Bidena nie będzie przyjmować większości nowych wniosków o azyl. Współpracuje z Meksykiem i kilkoma międzynarodowymi organizacjami non-profit, aby zidentyfikować tych, którzy kwalifikują się do ponownego rozpatrzenia podań. Testy na obecność koronawirusa sfinansuje rząd USA.

Mur na granicy USA z MeksykiemPAP

Kogo potraktują priorytetowo?

Pierwszego dnia urzędowania Bidena DHS ogłosił, że natychmiast wstrzymuje wysyłania osób ubiegających się o azyl z Ameryki do południowego sąsiada, co zakładał program "Pozostań w Meksyku". Porozumienie to pozwoliło amerykańskim funkcjonariuszom granicznym odesłać ponad 70 000 migrantów do Meksyku.

Jak twierdzi "USA Today", 27 000 osób ubiegających się o azyl w ramach programu uczestniczyło w przesłuchaniach przed ograniczeniami z powodu pandemii. Oczekuje na nie kolejnych 12 000 imigrantów.

Esmeralda Siu, dyrektor wykonawczy meksykańskiej koalicji broniącej imigrantów (Coalicion Pro Defensa del Migrante) z zadowoleniem przyjęła piątkową zapowiedź. - Są ludzie, którzy są tu od 2019 roku i inni, którzy wyjechali. W schroniskach ludzie czekają ponad rok - mówiła Siu.

Według DHS imigranci czekający najdłużej będą traktowani priorytetowo.

Autor:akr/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości