USA: McCain i Clinton triumfują w prawyborach w New Hampshire

 
EPA/MATT CAMPBELLTym razem poszło dużo lepiej niż w Iowa

John McCain wygrał republikańskie prawybory w stanie New Hampshire. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych, niepełnych na razie danych. Senator z Arizony i bohater wojny wietnamskiej uzyskał 37 procent głosów. W obozie Demokratów prowadzi na razie Hillary Clinton z 40 proc. poparciem.

Wyniki u Republikanów

Senator John McCain uzyskał 37 procent głosów, podczas gdy drugi z kolei, były gubernator Massachussets Mitt Romney, zdobył ich 29 procent. Trzeci jest były gubernator Arkansas, Mike Huckabee z 12 procentami głosów. Wyniki u Demokratów

Wśród Demokratów prowadzi na razie senator Hillary Clinton z 40 procentami głosów, przed senatorem Barackiem Obamą, który dostał 36 procent głosów. Sondaże przed prawyborami wskazywały na wygraną Obamy. Wygląda na to, że walka między tymi kandydatami będzie jednak bardziej zacięta niż wydawało się jeszcze parę dni temu, kiedy Obama triumfował w prawyborach w stanie Iowa. Jak było w Iowa?

Pierwsze prawybory w tegorocznym wyścigu do Białego Domu zakończyły się sensacyjnymi zwycięstwami kandydatów nie popieranych przez partyjny establishment: Baracka Obamy z Partii Demokratycznej i Mike'a Huckabee w Partii Republikańskiej.

Obama zdobył 38 procent głosów, zdecydowanie pozostawiając w tyle byłego senatora i kandydata na wiceprezydenta w wyborach w 2004 r., Johna Edwardsa, który otrzymał 30 procent głosów. Faworyzowana przez elity Demokratów senator z Nowego Jorku, Hillary Clinton, poniosła dotkliwą porażkę, zajmując dopiero trzecie miejsce z 29 procentami głosów. Prawybory to jednak dopiero początek. Przed kandydatami jeszcze długa droga w walce o fotel prezydenta USA.

Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MATT CAMPBELL

Pozostałe wiadomości