TVN24 | Świat

Potężna detonacja na morzu. Amerykański okręt musiał to wytrzymać

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
BBC
Próba wstrząsowa lotniskowca USS Gerald R. Ford
Próba wstrząsowa lotniskowca USS Gerald R. FordTwitter/USNavy
wideo 2/3
Twitter/USNavyPróba wstrząsowa lotniskowca USS Gerald R. Ford

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła próbę wstrząsową najnowszego i jednego z największych lotniskowców amerykańskiej floty, okrętu USS Gerald R. Ford. W tym celu zdetonowano materiał wybuchowy o wadze ponad 18 ton w bliskiej odległości od jednostki. Wojsko udostępniło nagrania z testów.

"Pełną próbę wstrząsową okrętu" przeprowadzono w piątek na wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. By przetestować możliwości wytrzymałościowe lotniskowca, w bliskiej odległości od niego zdetonowano ładunek o wadze ponad 18 ton. Na nagraniach z detonacji udostępnionych w niedzielę przez US Navy widać, jak w powietrze wystrzeliwuje słup wody. Według służb geologicznych eksplozja wywołała wstrząs o magnitudzie 3,9 w skali Richtera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nim okręt zostanie oddelegowany do działań operacyjnych, powróci do suchego doku, gdzie przejdzie wymagane naprawy i modernizacje.

Największy lotniskowiec US Navy

USS Gerald R. Ford jest najnowszym i jednym z największych lotniskowców amerykańskiej marynarki wojennej. Mierzy 333 metry długości i 77 metrów wysokości. Okręt napędzają dwa reaktory atomowe nowego typu A2B.

Lotniskowiec jest pierwszą jednostką tego typu zwodowaną przez amerykańską flotę. Obecnie trwają pracę nad trzema kolejnymi okrętami: USS John F. Kennedy, USS Enterprise oraz USS Doris Miller. Według planów Pentagonu łącznie ma powstać 10 jednostek tej klasy, które z czasem zastąpią jednostki typu Nimitz.

CZYTAJ WIĘCEJ. Najdroższa broń w historii ludzkości >>>

Autor:ft//now

Źródło: BBC