"Stało się coś, co nie powinno mieć miejsca". Ranni podczas "kontrolowanej" detonacji

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

W Los Angeles w trakcie zaplanowanej detonacji przechwyconych nielegalnych fajerwerków doszło do eksplozji, która zniszczyła policyjną ciężarówkę. 17 osób zostało rannych. W saperskim pojeździe policyjnym było około 2,5 tony fajerwerków.

- W pojemniku przeciwwybuchowym policyjnej ciężarówki stało się coś, co nie powinno mieć miejsca, i nie wiemy dlaczego – mówił na konferencji prasowej cytowany w czwartek przez CNN szef Departamentu Policji w Los Angeles (LAPD) Michel Moore.

Jak wyjaśnił, policja otrzymała informację o nielegalnych fajerwerkach, a kiedy funkcjonariusze przybyli do podejrzanej rezydencji, znaleźli przygotowane do sprzedaży fajerwerki ułożone w stosy o wysokości około 2,5- 3 metrów. Odkryli również improwizowane materiały wybuchowe.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jedna osoba została aresztowana i oskarżona o posiadanie destrukcyjnego urządzenia. Nielegalne fajerwerki pochodziły spoza stanu Kalifornia i były przeznaczone do sprzedaży na święto 4 lipca - Eksplozja nastąpiła, gdy funkcjonariusze celowo zdetonowali fajerwerki w policyjnej ciężarówce - przytacza CNN wypowiedź szefa policji.

17 osób rannych, większość to policjanci

Moore dodał, że spośród 17 osób, które w skutek wybuchu doznały obrażeń, 10 to funkcjonariusze policji. Uszkodzone też zostały samochody stojące w otoczeniu policyjnej ciężarówki.

We wcześniejszym oświadczeniu Departament Straży Pożarnej w Los Angeles (LAFD) informował, że 16 osób zostało rannych, w tym dziewięciu policjantów. Według LAFD stan zdrowia funkcjonariuszy był "dobry z drobnymi obrażeniami". Drobnych obrażeń doznał też przedstawiciel Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych (ATF). Z sześciu osób cywilnych trzy odniosły poważne obrażenia, a pozostałe drobne.

- Nielegalne fajerwerki stanowią ogromne zagrożenie i mogą kosztować życie. Będziemy w najpełniejszym zakresie prawa ścigać tych, którzy ich używają lub posiadają – ostrzegł burmistrz Los Angeles Eric Garcetti, dodając, że w sprawie incydentu zostanie przeprowadzone pełne dochodzenie.

W Ameryce w Święto Niepodległości, 4 lipca, organizowane są tradycyjnie pokazy fajerwerków. W wielu miastach, np. w Los Angeles czy w Nowym Jorku, ich prywatne wystrzeliwanie w świąteczną noc jest nielegalne. Jednak zakaz bywa nagminnie łamany.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości